Пільги працівникам-донорам: що має знати роботодавець

Під час війни зросла потреба у донорській крові. Дізнайтеся, які пільги необхідно забезпечити працівнику, який став донором.

Пільги працівникам-донорам: що має знати роботодавець

Одним із важливих способів підтримки та подолання критичних станів у поранених, як цивільних, так і військових внаслідок воєнних дій — є, зокрема, переливання крові. Для цього нашим лікарням необхідно мати достатній запас крові та постійно його поновлювати. Південно-східне міжрегіональне Управління Міністерства Юстиціїі нагадує, як стати донором та які саме пільги надаються таким особам.

Як увільняти донора і надавати день відпочинку

Питання донорства регламентують Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» (далі – Закон) та Порядок медичного обстеження донорів крові та компонентів крові, затверджений наказом МОЗ від 08.02.2021 № 207 (далі – Порядок).

Частина першої статті 14 Закону скеровує, що донором крові та/або компонентів крові може бути:

  • будь-який дієздатний громадянин України;
  • іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України.

Також згідно з Порядком до алогенного донорства крові та компонентів крові допускаються особи, які відповідають таким критеріям:

№ з/п

Критерії

Умови допуску

1

Вік

від 18 років

всі особи, які бажають здати кров

понад 60 років, які здають кров вперше

на розсуд лікаря суб’єкта системи крові

понад 65 років

з дозволу лікаря суб’єкта системи крові, що надається під час кожного відвідування

2

Маса тіла

50 кг

для донорів цільної крові або компонентів крові, отриманих шляхом аферезу

Мін'юст наголошує, що водночас такі особи повинні мати відповідне медичне обстеження та не мати протипоказань, визначених МОЗ. Якщо особа виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, вона може звернутися до будь-якого суб’єкта системи крові, що здійснює заготівлю, переробку, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію донорської крові й компонентів крові, незалежно від реєстрації місця проживання.

Пільги для працівників-донорів крові

Відповідно до частини другої статті 20 Закону донори мають право на увільнення від роботи в день донації та на день відпочинку після кожного дня здійснення донації крові та/або її компонентів. Середній заробіток при цьому зберігається. Здобувачі вищої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти у зазначені дні звільняються від занять, а військовослужбовці строкової служби та курсанти закладів військової освіти – від несення нарядів, вахт та інших форм служби. За бажанням такої особи цей день приєднується до щорічної відпустки.

У день безоплатної донації крові та/або компонентів крові донор забезпечується безоплатним харчуванням за рахунок коштів суб’єкта, який здійснює заготівлю, переробку, тестування, зберігання, розподіл або реалізацію донорської крові та компонентів крові, за місцем забору крові та/або компонентів крові. Норми такого харчування та вартість однієї порції харчування затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Поінформуйте працівників, які планують здавати кров, що донор обов’язково повинен:

  • повідомити, що планує здавати кров, що найпізніше за один робочий день до дня донації;
  • використати день відпочинку безпосередньо після дня донації або приєднати до щорічної відпустки.

Повідомити керівника за місцем роботи про намір пройти обстеження і здати кров необхідно письмовою заявою. Роботодавець зобов’язаний безперешкодно відпустити з роботи працівника, що виявив бажання стати донором, у дні медичного обстеження і донації крові та/або її компонентів. На час донації роботодавець увільняє працівника від роботи зі збереженням середнього заробітку.

Підставою для звільнення від роботи (навчання, служби) є довідки, видані донорові за місцем медобстеження та донації крові. Форми довідок затверджено наказом МОЗ від 07.07.2003 р. № 301 «Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в закладах служби крові» (№ 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг», N 436/о «Довідка щодо обстеження донора»).

Увага! Донорам, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням виплачується у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу роботи. Така пільга надається протягом року після здійснення донації крові та/або компонентів крові у зазначених кількостях (ч. 4 ст. 20 Закону).

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50%

журнал «Кадровик-01»

або експертно-правову

систему «Експертус Кадри»

чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна ????????

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка у зв’язку з навчанням: тривалість та порядок надання

Працівник, який навчається заочно, приніс довідку-виклик на сесію. Який порядок надання відпустки у зв’язку з навчанням та чи є обмеження в наданні навчальних відпусток під час воєнного стану? Детально про навчальні відпустки і їх тривалість — у статті зі зразками заяви, наказу та довідки-виклику
57747

Зразок заяви про перенесення відпустки

Наприкінці кожного року підприємства затверджують графік відпусток працівникам. Іноді у працівників виникає необхідність використати відпустку поза графіком. Щоб це реалізувати, зокрема, — працівник має написати заяву про перенесення відпустки на інший період.
38025

Порядок надання щорічної основної відпустки у мирний час і в умовах воєнного стану

Право на щорічну основну відпустку мають усі працівники. Зміни в законодавстві через воєнний стан торкнулися і відпусток. Тож, як надається щорічна основна відпустка та які її особливості, роз’яснюємо у статті.
194065

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді