Комендантська година в робочі дні: як оформити відсутність працівників

В умовах воєнного стану задля безпеки громадян в Україні нерідко запроваджують затяжні комендантські години. Як правильно облікувати відсутність працівників, роз’яснила керівник групи експертів Експертус Кадри Ольга Догадіна

Комендантська година в робочі дні: як оформити відсутність працівників

Роботодавець має два способи розв'язати проблему: оголосити простій або змінити режим роботи підприємства.

Оголошення простою під час комендантської години

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП). Оголошення тривалої комендантської години, що унеможливлює вихід працівників на роботу і є іншими обставинами, що можуть бути підставою оголосити простій. Вина працівника в тому, що він не вийшов на роботу, в цій ситуації відсутня.

Час простою не з вини працівника роботодавець оплачує з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).

Роботодавець може оголосити простій, коли в регіоні запровадили тривалу комендантську годину, для працівників, які не можуть виконувати роботу дистанційно. Простій оплачують у розмірі 2/3 встановленого працівникам розряду/окладу.

Зміна режиму роботи через комендантську годину

Приміром, комендантська година припадає на суботу, неділю, понеділок. За таких умов роботодавець може змінити режим роботи. Приміром, на тиждень, коли в регіоні оголосили тривалий комендантський час, та встановити на цей тиждень робочі дні з вівторка по суботу.

Зміна режиму роботи передбачає зміну істотних умов праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Змінити істотні умови праці можна за наявності змін в організації виробництва і праці. Запровадження тривалого комендантської години, що призвело до неможливості для працівників прибути на роботу можна кваліфікувати, як зміну в організації виробництва і праці.

Увага! У період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуємо (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX; далі — Закон № 2136).

Якщо роботодавець вирішив обрати цей спосіб, видайте наказ про зміну режиму роботи. В преамбулі наказу вкажіть, що зміна режиму викликала оголошенням тривалої комендантської години, вкажіть реквізити розпорядчого документа органу державної влади. Додайте посилання на норму Закону № 2136. Ознайомте працівників з наказом та отримайте згоду на роботу і змінених умовах. Не звільняйте працівників, які відмовляться вийти на роботу у суботу. Запропонуйте їм оформити свою відсутність на роботі в суботу відпусткою без збереження заробітної плати за згодою сторін. Інший варіант — отримайте від них пояснення такого рішення, визнайте причину відсутності поважною і протабелюйте суботу кодом «І» (інші причини неявок).

Ольга Догадіна,
керівник групи експертів Експертус Кадри

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Бланк табеля обліку робочого часу

Табель обліку робочого часу (бланк П-5) використовується для контролю відпрацьованих годин, відпусток, лікарняних та інших видів часу, що враховуються для розрахунку заробітної плати. У цій статті Ви знайдете відповіді на такі питання: як здійснюється облік робочого часу у військових, який вигляд має бланк табеля робочого часу, як правильно заповнити бланк табеля обліку робочого часу?
56072

Що входить до страхового стажу?

Під час війни трудове законодавство зазнає чималих змін. У результаті перед роботодавцями та працівниками постає питання: як зараховується стаж і як він впливає на нарахування пенсії?
57068

Надурочні роботи: як залучати працівників

Працівники не встигають виконати доручену роботу протягом робочого дня або зміни, і роботодавець вирішив провести надурочні роботи. У чому ж полягає надурочна робота і порядок її проведення? Кого можна долучити до таких робіт, а кого забороняє законодавство? Як здійснюється розрахунок надурочного робочого часу його облік? Відповіді на усі питання стосовно порядку застосування надурочних робіт та регулювання аспектів про надурочні роботи КЗпП — пояснюємо крок за кроком у матеріалі
28094

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12311

Наказ про оголошення простою через відключення світла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком від фахівців Цифрового видавництва Експертус.
18560

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді