Комендантська година в робочі дні: як оформити відсутність працівників

В умовах воєнного стану задля безпеки громадян в Україні нерідко запроваджують затяжні комендантські години. Як правильно облікувати відсутність працівників, роз’яснила керівник групи експертів Експертус Кадри Ольга Догадіна

Комендантська година в робочі дні: як оформити відсутність працівників

Роботодавець має два способи розв'язати проблему: оголосити простій або змінити режим роботи підприємства.

Оголошення простою під час комендантської години

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП). Оголошення тривалої комендантської години, що унеможливлює вихід працівників на роботу і є іншими обставинами, що можуть бути підставою оголосити простій. Вина працівника в тому, що він не вийшов на роботу, в цій ситуації відсутня.

Час простою не з вини працівника роботодавець оплачує з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).

Роботодавець може оголосити простій, коли в регіоні запровадили тривалу комендантську годину, для працівників, які не можуть виконувати роботу дистанційно. Простій оплачують у розмірі 2/3 встановленого працівникам розряду/окладу.

Зміна режиму роботи через комендантську годину

Приміром, комендантська година припадає на суботу, неділю, понеділок. За таких умов роботодавець може змінити режим роботи. Приміром, на тиждень, коли в регіоні оголосили тривалий комендантський час, та встановити на цей тиждень робочі дні з вівторка по суботу.

Зміна режиму роботи передбачає зміну істотних умов праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Змінити істотні умови праці можна за наявності змін в організації виробництва і праці. Запровадження тривалого комендантської години, що призвело до неможливості для працівників прибути на роботу можна кваліфікувати, як зміну в організації виробництва і праці.

Увага! У період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуємо (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX; далі — Закон № 2136).

Якщо роботодавець вирішив обрати цей спосіб, видайте наказ про зміну режиму роботи. В преамбулі наказу вкажіть, що зміна режиму викликала оголошенням тривалої комендантської години, вкажіть реквізити розпорядчого документа органу державної влади. Додайте посилання на норму Закону № 2136. Ознайомте працівників з наказом та отримайте згоду на роботу і змінених умовах. Не звільняйте працівників, які відмовляться вийти на роботу у суботу. Запропонуйте їм оформити свою відсутність на роботі в суботу відпусткою без збереження заробітної плати за згодою сторін. Інший варіант — отримайте від них пояснення такого рішення, визнайте причину відсутності поважною і протабелюйте суботу кодом «І» (інші причини неявок).

Ольга Догадіна,
керівник групи експертів Експертус Кадри

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19226

Захист працівників під час роботи при низьких температурах: про що має знати кадровик

Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
25735

Запровадження гнучкого режиму роботи на підприємстві

За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
14902

Перехід на зимовий час 2024 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на зимовий час — це практика, коли годинники переводять назад на одну годину, щоб використовувати світловий день більше вранці та зекономити електроенергію. Відтак, у ніч з 26 на 27 жовтня українці переведуть свої годинники на годину назад. Що має врахувати роботодавець, кадровик та працівник під час осіннього переведення часу?
22056

Тривалість робочого часу водіїв

Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв
7576

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді