Роботодавець має два способи розв'язати проблему: оголосити простій або змінити режим роботи підприємства.
Оголошення простою під час комендантської години
Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП). Оголошення тривалої комендантської години, що унеможливлює вихід працівників на роботу і є іншими обставинами, що можуть бути підставою оголосити простій. Вина працівника в тому, що він не вийшов на роботу, в цій ситуації відсутня.
Час простою не з вини працівника роботодавець оплачує з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).
Роботодавець може оголосити простій, коли в регіоні запровадили тривалу комендантську годину, для працівників, які не можуть виконувати роботу дистанційно. Простій оплачують у розмірі 2/3 встановленого працівникам розряду/окладу.
Зміна режиму роботи через комендантську годину
Приміром, комендантська година припадає на суботу, неділю, понеділок. За таких умов роботодавець може змінити режим роботи. Приміром, на тиждень, коли в регіоні оголосили тривалий комендантський час, та встановити на цей тиждень робочі дні з вівторка по суботу.
Зміна режиму роботи передбачає зміну істотних умов праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Змінити істотні умови праці можна за наявності змін в організації виробництва і праці. Запровадження тривалого комендантської години, що призвело до неможливості для працівників прибути на роботу можна кваліфікувати, як зміну в організації виробництва і праці.
Увага! У період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуємо (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX; далі — Закон № 2136).
Якщо роботодавець вирішив обрати цей спосіб, видайте наказ про зміну режиму роботи. В преамбулі наказу вкажіть, що зміна режиму викликала оголошенням тривалої комендантської години, вкажіть реквізити розпорядчого документа органу державної влади. Додайте посилання на норму Закону № 2136. Ознайомте працівників з наказом та отримайте згоду на роботу і змінених умовах. Не звільняйте працівників, які відмовляться вийти на роботу у суботу. Запропонуйте їм оформити свою відсутність на роботі в суботу відпусткою без збереження заробітної плати за згодою сторін. Інший варіант — отримайте від них пояснення такого рішення, визнайте причину відсутності поважною і протабелюйте суботу кодом «І» (інші причини неявок).
Ольга Догадіна,
керівник групи експертів Експертус Кадри
Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.
Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% журнал «Кадровик-01» або експертно-правову систему «Експертус Кадри» чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!
Все буде Україна!