Простій і призупинення дії трудового договору: у чому різниця

Роботодавцям та кадровикам довелося швидко адаптуватися до законодавчих змін в умовах війни. Чим відрізняються простій та призупинення трудових відносин під час воєнного стану? Дізнайтеся, щоб обирати оптимальне рішення для працівників і підприємства.

Простій і призупинення дії трудового договору: у чому різниця

Простій – це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Різниця між простоєм та призупиненням трудового договору

Відмінність № 1

  • Простоєм є будь-які обставини, які зумовили призупинення роботи;
  • Призупиненням дії трудового договору є відсутність роботи та її виконання працівником під час воєнного стану.
Відмінність № 2
  • Простій може бути без обмеження часу;
  • Призупинення можливе лише на період дії воєнного стану.

Відмінність № 3

  • Рішення про простій приймає роботодавець;
  • Ініціатором призупинення дії ТД можу бути як роботодавець, так і працівник.
Як організувати обмін документами із працівниками протягом воєнного стану

Відмінність № 4

Відмінність № 5

  • При простої виплачується не нижче 2/3 окладу, з вини працівника простій не оплачується;
  • При призупиненні дії трудового договору заробітна плата не виплачується, видається наказ в обох випадках.

Відмінність № 6

  • Під час простою, у разі виплати 2/3 окладу, пенсійний стаж зараховується;
  • При призупиненні дії трудового договору стаж не йде, оскільки не сплачується ЄСВ.

Джерело: Безоплатна правова допомога

Колего, редакція Експертус Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50%

журнал «Кадровик-01»

або експертно-правову

систему «Експертус Кадри»

чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2695

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69419

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41057

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149694

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42451

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді