Як працівникам отримати у ТЦК відстрочки від призову, — постанова КМУ
Чи може ТЦК викликати заброньованого або працівника із відстрочкою
Відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації надають військовозобов’язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон № 3543) .
КМУ постановою від 16 травня 2024 року № 560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі — Порядок № 560).
Порядок № 560, окрім іншого, визначає:
- процедуру надання військовозобов’язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;
- форму заяви про надання відстрочки;
- перелік документів, які військовозобов’язаний має надати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) для отримання відстрочки.
Питання надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації розглядатимуть комісії, які створять при ТЦК.
Якщо є підстави, щоб одержати відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають заяву на ім’я голови комісії ТЦК. Форма заяви визначена у додатку 4 до Порядку № 560. До заяви додають документи, що підтверджують право на відстрочку (дод. 5 до Порядку № 560).
Комісія протягом семи днів вивчає заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, щоб отримати інформацію, яка підтвердить право на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Своє рішення надати або відмовити у наданні відстрочки комісія оформлює протоколом. Про прийняте рішення повідомляють засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою не пізніше ніж на наступний день після того, як його ухвалять.
Якщо рішення позитивне — надають довідку, у якій зазначають строк відстрочки (дод. 6 до Порядку № 560). У разі відмови у наданні відстрочки — надішлють повідомлення (дод. 7 до Порядку № 560), де зазначать причини відмови. Таке рішення можна оскаржити у судовому порядку.
До того, як комісія ухвалить рішення, військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації нададуть на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. Якщо строк проведення мобілізації продовжать, підстави на відстрочку перевірять допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Якщо це неможливо ТЦК повідомить, що необхідно надати підтвердні документи.
Щоб продовжити строк дії відстрочки після того, як продовжили мобілізацію, військовозобов’язаний подає на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, якщо таку можливість технічно реалізували.
Людмила Герега