Осінній призов до армії 2019 розпочався. Відповідно до розпорядження КМУ від 29.09.2019 № 880-р восени на стокову військову службу призвуть 15 200 осіб.
На плечі кадровика лягає обов’язок — увільнити від роботи призваних працівників.
Підставою для оформлення увільнення працівника від роботи у зв’язку із призовом на службу 2019 є повістка.
Оповіщення про призов на строкову військову службу відбувається повістками. Їх вручають призовникам через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів, керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності (п. 64 Положення № 352).
Форма повістки унормована в додатку 15 до Положення № 352. Повістка про необхідність прибути на призовну дільницю (за підписом військового комісара) містить стандартний текст.
Текст повістки
Згідно із Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» Ви призвані на строкову військову службу і зараховані в команду № ____ (зазначається номер команди, наданий обласним військовим комісаріатом).
Пропоную Вам «_____» _____________ 200____ р. о ____ годині з’явитися для відправлення на збірний пункт за адресою: ___________________________________.
Порядок оповіщення працівників
Порядок оповіщення призовників про виклик на призовні дільниці визначено пунктом 47 Порядку № 921.
Роботодавець повинен:
1) видати наказ про оповіщення;
2) довести наказ до відома призовників у частині, що стосується їх прибуття до військкомату у визначені строки;
3) надіслати копію наказу до військкомату в триденний строк;
4) проконтролювати результати оповіщення;
5) проконтролювати прибуття призовників до військкомату;
6) письмово повідомити військкомат про призовників, які не виконали наказ та не прибули за викликом до військкомату.
Законодачі гарантії для призовників 2019
Отримання кадровою службою повістки є підставою для надання працівнику гарантій, передбачених частиною 3 статті 119 КЗпП: за працівниками, призваними на строкову військову службу зберігають:
- місце роботи,
- посаду,
- середній заробіток на підприємстві, де вони працювали на час призову.
Працівника, призваного на строкову військову службу в 2019 році, також слід замінити одним із законних способів.
Роботодавець має видати наказ про увільнення працівника від роботи у зв’язку із призовом на строкову службу з дати призову, зазначеної в повістці.
Зразок наказу про увільнення від роботи у зв’язку із призовом на строкову військову службу
Увага! Повістка на зворотній стороні містить обов’язки призваного на строкову військову службу, один із яких — перед явкою для відправлення одержати розрахунок за місцем роботи.
Востаннє форма повістки зазнала змін у грудні 2006 року. Це означає, що зміни, які вносилися до законодавства в сфері військової служби упродовж останніх років, у формі повістки не враховано. Отже, зважаючи на вищу юридичну силу КЗпП порівняно із постановою КМУ, якою затверджено Положення № 352, працівник підлягає увільненню від роботи із збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку.
Надалі необхідно зареєструвати наказ в Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання.
Відтак копія наказу про увільнення на час проходження строкової військової служби потрапляє до табельника. Час відсутності працівника-призовника у табелі обліку робочого часу табельник відмічає буквеним кодом «ІН» (цифровим 22) — «Інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул тощо)».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"