У Федерації профспілок пояснили, чи передбачена відповідальність за неподання відомостей для державної реєстрації, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру (про зміну керівника/членів керівного органу) або відомостей про таких осіб профспілкової організації.
Так, насамперед у ФПСУ нагадали, що профспілкова організація є окремою юридичною особою, яка набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Хто погоджує звільнення голови профспілки
Цивільний кодекс України передбачає, що юридичні особи підлягають державній реєстрації. Відповідна інформація включається до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Тут фіксують, зокрема, дані щодо організаційно-правової форми юрособи, її найменування, розташування, органів управління, філій та представництв тощо. Вносяться також і відомості про керівника.
Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачає, що:
- суб’єкти держреєстрації несуть відповідальність (у порядку, встановленому законом) за порушення законодавства у сфері державної реєстрації;
- відшкодування заподіяної шкоди відбувається на підставі судового рішення, що набрало законної сили;
- засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству (а також за відповідність перекладу тексту документів у деяких випадках);
- винні особи несуть відповідальність (у встановленому законом порядку) за внесення до установчих документів (або інших документів, що подаються для державної реєстрації) завідомо неправдивих відомостей, а також за неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору передбаченої інформації про кінцевого бенефіціарного власника.
Так, штраф може становити від 1000 до 20 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за:
- внесення завідомо неправдивих відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юрособи;
- неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника;
- ненадання особами-резидентами (фізичними та юридичними), які є засновниками (учасниками) юридичних осіб, на запит юридичних осіб інформації, необхідної для подання юридичною особою для внесення або актуалізації в Єдиному державному реєстрі інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності юридичної особи.
У ФПСУ додали, що за неподання відомостей для державної реєстрації, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру про зміну керівника/членів керівного органу або відомостей про таких осіб, відповідальність не передбачена. Проте Цивільний кодекс України встановлює, що зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до Єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Тобто наслідком ненадання інформації може стати визнання рішень керівництва профспілки недійсними.
За інформацією Федерації професійних спілок України