Чи збільшать пенсії чорнобильцям?

Теми:
Народні обранці з «Опозиційного блоку» пропонують повністю відновити виплату пенсій для працюючих пенсіонерів-чорнобильців. Проте така ідея не підкріплена належним фінансово-економічним обгрунтуванням

Народні обранці з «Опозиційного блоку» пропонують  повністю відновити виплату пенсій для працюючих пенсіонерів-чорнобильців. Проте така ідея не підкріплена належним фінансово-економічним обгрунтуванням.

Для реалізації «опозиційної» ідеї розроблено законопроект № 4442-1:  «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII щодо встановлення належного рівня пенсійного забезпечення».

На думку авторів даного документу (Юрія Солода та Наталії Королевської) потрібно  встановити такі розміри пенсійних виплат:

1) пенсії інвалідам, яким установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

  • для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, евакуйованих із зони відчуження, відселеним із зон безумовного (обов’язкового) відселення, інвалідів з дитинства, які досягли повноліття: по І групі інвалідності — 1000%; по ІІ групі інвалідності — 800%; по ІІІ групі інвалідності — 600% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
  • для інших інвалідів, щодо яких установлений причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по І групі інвалідності — 400%; по ІІ групі інвалідності — 300%; по ІІІ групі інвалідності, дітям-інвалідам — 200% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

2) додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1: інвалідам І групи — 100%; інвалідам ІІ групи — 75%; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу — 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Окрім того, пропонується встановити розмір щомісячної компенсації у разі втрати годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні, на рівні 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи складну фінансово-економічну ситуацію в державі, законопроектом № 4442-1 пропонується поступове запровадження норм про пенсійне забезпечення чорнобильців. Загалом, для реалізації цієї ідеї необхідно буде тратити близько 216 млн грн, причому щомісяця (як сказано в пояснювальній записці). Де взяти такі кошти, незрозуміло. Чи погодиться Верховна Рада (читай — парламентська більшість) вносити нові зміни до держбюджету-2016 в умовах відсутності коштів? Питання, як-то кажуть, риторичне.

 

Підготували

Ольга Савченко,
експерт Експертус Кадри

Валентин Ковальский,
Головний редактор порталу prokadry.com.ua

 

Від редакції

Законопроект № 4442-1 можна вважати опозиційним, як мінімум, двічі. По-перше, як уже зазначалося, його автори належать до «Опозиційного блоку». По-друге у парламентських стінах уже зареєстровано альтернативний варіант — законопроект № 4442 («Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо пенсійного забезпечення»). Як показує практика, така конкуренція призводить лише до того, що обидва проекти стають «прожектами» (не отримують достатньої кількості голосів).

Проте сама «чорнобильська» тематика наразі залишається актуальною. Детальніше — у публікаціях:

Пенсія за віком особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи

(«Кадровик-01», № 02/2014)

Зміни в пенсійному законодавстві з 01.01.2016: про найголовніше для кадровика

(«Кадровик-01», № 02/2016)

 


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529553

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123569

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді