ВРУ планує змінити умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, що потрапили в полон, — законопроєкт
16 липня 2024 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зареєстрував проєкт Закону України «Про внесення зміни до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 11407 (далі — Законопроєкт № 11407).
На думку автора Законопроєкту № 11407 чинна норма виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених в полон є неефективною.
Оскільки, коло членів сімей військовослужбовця у діючій редакції Закону України «Про соціальний i правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII обумовлює ситуацію, коли батьки та інші особи, основне джерело спільних доходів у яких, — грошове забезпечення військовослужбовця, втрачають право на отримання зазначеного грошового забезпечення, а сам військовослужбовець, повернувшись із полону, залишається без необхідних засобів для відновлення, реабілітації та інколи з боргами (комунальні послуги, орендна плата).
Автор Законопроєкту № 11407 пропонує надати військовослужбовцю право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату грошового забезпечення особі (особам) за його вибором (далі — особисте розпорядження на випадок полону).
Порядок оформлення та зберігання особистого розпорядження військовослужбовця на випадок його полону та виплати грошового забезпечення визначить КМУ.
Якщо військовослужбовець не складе особисте розпорядження на випадок полону, грошове забезпечення виплачуватимуть рівними частками:
дружині (чоловіку);
законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей (осіб з інвалідністю з дитинства — незалежно від їх віку);
батькам військовослужбовців (крім дітей, батьків та інших осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, які позбавлені батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені).
У разі відсутності зазначених осіб грошове забезпечення виплачуватимуть повнолітнім дітям та рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець, рівними частками у загальному розмірі, що не перевищує 20 відсотків.
Виплату грошового забезпечення здійснюватимуть після відрахувань, які провадять у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.
У разі загибелі військовослужбовця або оголошення його судом померлим належні військовослужбовцю та не виплачені йому суми грошового забезпечення включать до складу спадщини.
Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Людмила Герега
За інформацією ВРУ