ВРУ планує змінити умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, що потрапили в полон, — законопроєкт

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Військовослужбовець матиме право скласти розпорядження на випадок захоплення його в полон

ВРУ планує змінити умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, що потрапили в полон, — законопроєкт

16 липня 2024 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зареєстрував проєкт Закону України «Про внесення зміни до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 11407 (далі — Законопроєкт № 11407).

На думку автора Законопроєкту № 11407 чинна норма виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених в полон є неефективною.

Оскільки, коло членів сімей військовослужбовця у діючій редакції Закону України «Про соціальний i правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII обумовлює ситуацію, коли батьки та інші особи, основне джерело спільних доходів у яких, — грошове забезпечення військовослужбовця, втрачають право на отримання зазначеного грошового забезпечення, а сам військовослужбовець, повернувшись із полону, залишається без необхідних засобів для відновлення, реабілітації та інколи з боргами (комунальні послуги, орендна плата).

Автор Законопроєкту № 11407 пропонує надати військовослужбовцю право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату грошового забезпечення особі (особам) за його вибором (далі — особисте розпорядження на випадок полону). 

Порядок оформлення та зберігання особистого розпорядження військовослужбовця на випадок його полону та виплати грошового забезпечення визначить КМУ.

Якщо військовослужбовець не складе особисте розпорядження на випадок полону, грошове забезпечення виплачуватимуть рівними частками:

  • дружині (чоловіку);

  • законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей (осіб з інвалідністю з дитинства — незалежно від їх віку);

  • батькам військовослужбовців (крім дітей, батьків та інших осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, які позбавлені батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені).

У разі відсутності зазначених осіб грошове забезпечення виплачуватимуть повнолітнім дітям та рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець, рівними частками у загальному розмірі, що не перевищує 20 відсотків.

Виплату грошового забезпечення здійснюватимуть після відрахувань, які провадять у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

У разі загибелі військовослужбовця або оголошення його судом померлим належні військовослужбовцю та не виплачені йому суми грошового забезпечення включать до складу спадщини. 

Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Людмила Герега

За інформацією ВРУ

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5407

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
810

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529483

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123533

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
345

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді