ВРУ планує змінити умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, що потрапили в полон, — законопроєкт

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
експерт із трудового законодавства, Київ
Військовослужбовець матиме право скласти розпорядження на випадок захоплення його в полон

ВРУ планує змінити умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, що потрапили в полон, — законопроєкт

16 липня 2024 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зареєстрував проєкт Закону України «Про внесення зміни до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 11407 (далі — Законопроєкт № 11407).

На думку автора Законопроєкту № 11407 чинна норма виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених в полон є неефективною.

Оскільки, коло членів сімей військовослужбовця у діючій редакції Закону України «Про соціальний i правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII обумовлює ситуацію, коли батьки та інші особи, основне джерело спільних доходів у яких, — грошове забезпечення військовослужбовця, втрачають право на отримання зазначеного грошового забезпечення, а сам військовослужбовець, повернувшись із полону, залишається без необхідних засобів для відновлення, реабілітації та інколи з боргами (комунальні послуги, орендна плата).

Автор Законопроєкту № 11407 пропонує надати військовослужбовцю право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення його в полон або заручником, інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти про виплату грошового забезпечення особі (особам) за його вибором (далі — особисте розпорядження на випадок полону). 

Порядок оформлення та зберігання особистого розпорядження військовослужбовця на випадок його полону та виплати грошового забезпечення визначить КМУ.

Якщо військовослужбовець не складе особисте розпорядження на випадок полону, грошове забезпечення виплачуватимуть рівними частками:

  • дружині (чоловіку);

  • законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей (осіб з інвалідністю з дитинства — незалежно від їх віку);

  • батькам військовослужбовців (крім дітей, батьків та інших осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, які позбавлені батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені).

У разі відсутності зазначених осіб грошове забезпечення виплачуватимуть повнолітнім дітям та рідним братам (сестрам), законним представником яких є військовослужбовець, рівними частками у загальному розмірі, що не перевищує 20 відсотків.

Виплату грошового забезпечення здійснюватимуть після відрахувань, які провадять у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

У разі загибелі військовослужбовця або оголошення його судом померлим належні військовослужбовцю та не виплачені йому суми грошового забезпечення включать до складу спадщини. 

Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Людмила Герега

За інформацією ВРУ

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
537975

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67663

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
289

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
494

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
470

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді