Під час воєнного стану кількість працівників із неповним робочим часом зросла на понад 20%: чи є підстави для перевірки

За мирних часів, коли кількість працівників із неповним часом збільшується за місяць хоча б на 20%, на підприємство навідується інспектор з праці з перевіркою. До чого мають бути готові роботодавці під час воєнного стану?

Під час воєнного стану кількість працівників із неповним робочим часом зросла на понад 20%: чи є підстави для перевірки

Пенсійний фонд України передає Держпраці відомості про страхувальників, які у звітному місяці збільшили на 20% і більше кількість застрахованих осіб з ознакою «неповний робочий час» (абз. 4 п. 1 розд. IV Порядку обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, затвердженого постановою ПФУ від 29.05.2017 № 11-1).

Підставами для інспекційного відвідування Держпраці є, зокрема, повідомлення ПФУ про роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20% і більше. Так скеровує підпункт 6 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823.

Керівник органу контролю може ухвалити рішення про інспекційне відвідування після того, як воєнний стан припинять або скасують, оскільки в умовах воєнного стану заходів контролю за дотриманням законодавства не проводять.

Важливо! ДПС, Держстат, ПФУ щомісяця аналізують інформацію з державних реєстрів та повідомляють Держпраці про ймовірні порушення, зокрема й про тих роботодавців, у яких працівники оформлені на неповний робочий день, але відпрацьовують його повністю.

Держпраці зобов’язана відреагувати на отриману інформацію та може спочатку надіслати запит, щоб з’ясувати обставини і вже за аналізом відповіді ухвалити рішення про інспектування.

Що врахувати у відповіді-поясненні про запровадження неповного робочого часу?

РОЗ’ЯСНЕННЯ ЕКСПЕРТА

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2695

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69419

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41057

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149694

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42451

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді