За мирних часів, коли кількість працівників із неповним часом збільшується за місяць хоча б на 20%, на підприємство навідується інспектор з праці з перевіркою. До чого мають бути готові роботодавці під час воєнного стану?
Пенсійний фонд України передає Держпраці відомості про страхувальників, які у звітному місяці збільшили на 20% і більше кількість застрахованих осіб з ознакою «неповний робочий час» (абз. 4 п. 1 розд. IV Порядку обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, затвердженого постановою ПФУ від 29.05.2017 № 11-1).
Підставами для інспекційного відвідування Держпраці є, зокрема, повідомлення ПФУ про роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилася на 20% і більше. Так скеровує підпункт 6 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823.
Керівник органу контролю може ухвалити рішення про інспекційне відвідування після того, як воєнний стан припинять або скасують, оскільки в умовах воєнного стану заходів контролю за дотриманням законодавства не проводять.
Важливо! ДПС, Держстат, ПФУ щомісяця аналізують інформацію з державних реєстрів та повідомляють Держпраці про ймовірні порушення, зокрема й про тих роботодавців, у яких працівники оформлені на неповний робочий день, але відпрацьовують його повністю.
Держпраці зобов’язана відреагувати на отриману інформацію та може спочатку надіслати запит, щоб з’ясувати обставини і вже за аналізом відповіді ухвалити рішення про інспектування.
Що врахувати у відповіді-поясненні про запровадження неповного робочого часу?
РОЗ’ЯСНЕННЯ ЕКСПЕРТА
Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
Захист працівників під час роботи при низьких температурах є важливим аспектом охорони праці. Який має бути оптимальний температурний режим на робочому місці? При якій температурі скорочується робочий день? Які особливості нормативного регулювання має робота при низькій температурі? Усі відповіді — у статті.
За письмовим погодженням між працівником і роботодавцем незалежно від форми власності для працівника можна встановити гнучкий режим робочого часу. Гнучкий графік роботи регулюється ст. 60 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Які особливості має гнучкий графік роботи під час воєнного стану читайте у статті
Переведення годинника на зимовий час — це практика, коли годинники переводять назад на одну годину, щоб використовувати світловий день більше вранці та зекономити електроенергію. Відтак, у ніч з 26 на 27 жовтня українці переведуть свої годинники на годину назад. Що має врахувати роботодавець, кадровик та працівник під час осіннього переведення часу?
Належним чином сформовані графіки роботи (змінності) водіїв колісних транспортних засобів з додержанням норм робочого часу та відпочинку є запорукою правильного обліку робочого часу водіїв