Депутати пропонують змінити підхід до накладення штрафу на роботодавців, які не виконали норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Роботодавці матимуть 30 календарних днів, щоб виправити порушення

Пам’ятка. Норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю

20 вересня 2024 року ВРУ зареєструвала проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо уточнення порядку притягнення до відповідальності суб’єктів господарювання за порушення вимог законодавства щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування» № 12046 (далі — Законопроєкт № 12046).

Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875), зокрема, у статті 19, встановлює норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі — роботодавець) у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі — Фонд) щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності визначає роботодавців, які не виконали у попередньому році норматив робочих місць, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті.

Автори Законопроєкту № 12046 пропонують:

  • проводити позапланову перевірку Держпраці, коли Фонд виявить ознаки порушення роботодавцями;
  • складати припис про усунення виявлених порушень. Держпраці матиме на це п’ять робочих днів з дня, як завершили перевірку;
  • надати роботодавцю 30 календарних днів, щоб виконати припис та три календарні дні, щоб повідомити Держпраці про усунуте порушення;
  • передбачити, що штрафні санкції накладатимуть, якщо роботодавець не виконає припис Держпраці за результатами перевірки.

Нагадаємо, що роботодавці, у яких середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша за встановлений статтею 19 Закону № 875 норматив, щороку сплачують Фонду адміністративно-господарські санкції в розмірі середньої річної заробітної плати у відповідного роботодавця, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю (ч. 1 ст. 20 Закону № 875).

Ірина Матійко

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5253

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
763

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529133

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123372

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
321

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді