Депутати пропонують змінити підхід до накладення штрафу на роботодавців, які не виконали норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю
Пам’ятка. Норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю
20 вересня 2024 року ВРУ зареєструвала проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» щодо уточнення порядку притягнення до відповідальності суб’єктів господарювання за порушення вимог законодавства щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування» № 12046 (далі — Законопроєкт № 12046).
Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875), зокрема, у статті 19, встановлює норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі — роботодавець) у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі — Фонд) щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності визначає роботодавців, які не виконали у попередньому році норматив робочих місць, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті.
Автори Законопроєкту № 12046 пропонують:
- проводити позапланову перевірку Держпраці, коли Фонд виявить ознаки порушення роботодавцями;
- складати припис про усунення виявлених порушень. Держпраці матиме на це п’ять робочих днів з дня, як завершили перевірку;
- надати роботодавцю 30 календарних днів, щоб виконати припис та три календарні дні, щоб повідомити Держпраці про усунуте порушення;
- передбачити, що штрафні санкції накладатимуть, якщо роботодавець не виконає припис Держпраці за результатами перевірки.
Нагадаємо, що роботодавці, у яких середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша за встановлений статтею 19 Закону № 875 норматив, щороку сплачують Фонду адміністративно-господарські санкції в розмірі середньої річної заробітної плати у відповідного роботодавця, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю (ч. 1 ст. 20 Закону № 875).
Ірина Матійко