Чи мають посадові особи ОМС право на пенсію як держслужбовці

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Посадовим особам ОМС призначають пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

Служба в органах місцевого самоврядування (ОМС) — це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в ОМС (ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III; далі — Закон № 2493).

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в ОМС, здійснює організаційно-розпорядчі, консультативно-дорадчі функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (ст. 3 Закону № 2493).

Пенсії посадовим особам місцевого самоврядування призначають відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (ч. 7 ст. 21 Закону № 2493).

КМУ постановою від 18.04.1994 року № 239 затвердив Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та ïx виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців i присвоєння їм рангів державних службовців. Отже, з 18 квітня 1994 року посади працівників місцевих рад та ïx виконавчих комітетів віднесли до відповідних категорій посад державних службовців. Однак з дня, коли набрав чинності Закон № 2493, служба в ОМС не є державною службою. Посади в ОМС не належать до посад відповідних категорій посад державних службовців.

Чи присвоюють в ОМС категорії посад

Тобто особи, які працювали чи працюють в ОМС після 4 липня 2001 року не є державними службовцями та не проходять державну службу.

Державні службовці, які на день, коли набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII (далі — Закон № 889), займають посади державної  служби та у яких стаж:

  • не менше як 10 років роботи на nocaдax відповідних категорій, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 (далі — Закон № 3723);
  • не менш як 20 років роботи на nocaдax відповідних категорій, зберігають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723.

Отже, до 10-річного та 20-річного стажу роботи зараховують періоди роботи лише на посадах, які віднесли до відповідних категорій посад державних службовців.

Таким чином, посадові особи місцевого самоврядування не мають права на призначення пенсії відповідно до Закону № 889 (Роз’яснення НАДС «Щодо окремих питань пенсійного забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування» від 04.10.2024 № 188 р/з).

Людмила Герега

За інформацією НАДС

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118832

Призначення пенсії в умовах воєнного стану

Призначення пенсії є формою соціального захисту для забезпечення гідного рівня життя людям, які вийшли за межі трудової діяльності. Умови сьогодення внесли суттєві зміни до процедури призначення пенсії у воєнний стан. Ці зміни спрямовані на спрощення процесу та забезпечення своєчасної виплати пенсій для громадян.
290

Чи буде пенсія, якщо немає стажу?

Українців передпенсійного віку часто цікавить запитання: якщо немає стажу, яка буде пенсія? З якого саме віку можна почати отримувати пенсію, якщо немає стажу, що робити, коли не вистачає страхового стажу, чи мають право на призначення пенсії підприємці, які досягнули пенсійного віку, - відповіді на ці запитання знайдете у статті
56207

Пенсійна реформа: які зміни плануються

Незважаючи на усі виклики, певне зростання пенсійних виплат все ж відбудеться. Також буде запроваджено декілька пенсійних новацій та обговорення запровадження накопичувальної пенсії
76377

Пенсія за віком у 2020 році

Для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення відповідного віку потрібно мати страховий стаж не менше 27 років. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме і у 2028 році досягне 35 років
5650

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді