
Роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці та щорічного обов’язкового медогляду осіб віком до 21 року згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992.
Як подати на сайт ПФУ список осіб, які підлягають обов’язковим медоглядам
Сьогодні відсутні нормативно-правові акти, на підставі яких роботодавець може перенести медогляд чи допустити до роботи працівника, який його не пройшов.
Отже, медичні огляди працівників мають проводитись з врахуванням безпекової ситуації.
Роботодавці щорічно до 1 грудня зобов’язані подати до територіального органу Держпраці заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медогляду наступного року.
До заяви необхідно додати витяг зі штатного розкладу з переліком всіх професій по структурним підрозділам підприємства та дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища.
Після розгляду цих документів за участю представника профспілки визначають категорії працівників, які підлягають медогляду.
Роботодавець несе відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів.
За інформацією
Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.