Мінсоцполітики пропонує розмежувати статуси «інвалідність» і «працездатність»

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Змін зазнають окремі статті КЗпП

Працівник з інвалідністю: гарантії під час воєнного стану

Проєкт розробили, щоб модернізувати систему соціального страхування та забезпечити ефективну підтримку осіб, які частково або повністю втратили працездатність.  

Мінсоцполітики пропонує розмежувати статуси «інвалідність» і «працездатність», щоб особа, яка має травму чи тяжке захворювання, отримала: 

  • можливість працевлаштуватися і отримувати гідну заробітну плату в майбутньому; 

  • комплексну реабілітацію та соціальну підтримку.  

Новий механізм оцінки працездатності, що базується на міжнародних стандартах, забезпечить справедливість у соціальному страхуванні. Оцінювання впливу функціональних обмежень особи на її здатність до трудової діяльності буде частиною реабілітаційного відновлювального процесу. 

Автори Проєкту пропонують такі зміни у КЗпП: 

  • у частині третій статті 26 слова «осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;» виключити; 

  • статтю 40 викладуть у новій редакції:  

  • встановлять умову для звільнення працівника, який не з’являється на роботу протягом більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності. Роботодавець зможе розірвати трудовий договір, якщо працівник не зможе виконувати роботу за посадою відповідно до індивідуального реабілітаційного плану (п. 5); 

  • визначать, що за звільнення у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу, а також якщо неможливо пристосувати його робоче місце (ч. 2 п. 14); 

  • зберігатимуть місце роботи (посаду) на період тимчасової непрацездатності за працівником (ч. 3 п. 14); 

  • статтю 170 викладуть в новій редакції та зобов’яжуть роботодавця надати підходящу роботу або адаптувати умови праці відповідно до індивідуального реабілітаційного плану працівника, який проходить реабілітацію у період тимчасової непрацездатності та має бажання приступити до роботи. При цьому роботодавець виплачуватиме зарплату за фактично виконану роботу. Працівник, окрім зарплати, матиме право на страхові виплати та інші види виплат та послуг за рахунок держави. 

Серед інших новацій Проєкту: 

  • для осіб, які потребують підтримки під час реабілітації, виплати не лише зберігатимуть, але й збільшать. Передбачають, що під час складного і тривалого процесу реабілітації  страхову виплату виплачуватимуть до одного року; 

  • особам, які отримали стійке обмеження працездатності, замість пенсії по інвалідності та щомісячної страхової виплати, які за змістом дублюють одна одну, виплачуватимуть страхову виплату у зв’язку із стійким обмеженням працездатності. Якщо застрахована особа має інші джерела доходу розмір виплати скоригують; 

  • одноразову страхову виплату у зв’язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням пропонують виплачувати незалежно від впливу нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на працездатність потерпілого. 

Відповідні зміни планують внести до Цивільного, Цивільного процесуального кодексів та низки законів. Новації застосовуватимуть лише для нових страхових випадків. Ті особи, які отримують страхові виплати та інше забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням відповідно до законодавства, яке діє сьогодні, будуть і надалі отримувати такі виплати. 

Пропозиції і зауваження до Проєкту приймають протягом 15 календарних днів. 

Ірина Матійко 

За інформацією Мінсоцполітики

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
142

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
251

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
269

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15141

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
10393

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді