У КЗпП планують визначити поважну причину відсутності працівника на роботі, — законопроєкт
27 листопада 2024 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі відсутності працівника на роботі в період дії воєнного стану» (далі — Законопроєкт № 12255).
Автор законопроєкту Олександр Лукашев пропонує встановити особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, якщо працівник відсутній на роботі через бойові дії або небезпеку для життя і здоров’я.
Зміни внесуть до статті 40 КЗпП та доповнять новою частиною статтю 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 22.11.2023 № 3494-IX (далі — Закон № 3494).
Законопроєкт № 12255 передбачає, що під час воєнного стану працівник, який не виходить на роботу у зв’язку з бойовими діями або небезпекою для життя і здоров’я, не підлягає звільненню за прогул (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Таку відсутність на роботі вважатимуть поважною причиною.
Роботодавець зберігатиме робоче місце та посаду за працівником допоки не з’ясує причини і обставини відсутності на роботі. Однак, час таких неявок не зарахують до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку. Оплату за цей час не проводитимуть.
За прогул звільнятимуть, зокрема, через відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП) з урахуванням положень частини 3 статті 5 Закону № 3494.
Тетяна Фіало
За інформацією ВРУ