Ротація медпрацівників як альтернатива мобілізації

Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Жінок-медиків не планують включати до механізму ротації

На сьогодні, щоб залучити медпрацівників виконувати мобілізаційні обов’язки під час воєнного стану керуються Законами України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII та «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII. Однак чинні норми не передбачають механізму ротації, що ускладнює можливість зберегти кадровий потенціал медицини та ефективно використовувати медичні ресурси.

Щоб забезпечити медичну допомогу цивільному населенню та подолати дефіцит кваліфікованих медичних фахівців у зоні бойових дій у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ротації медичних працівників» від 26.12.2024 № 12362 (далі Законопроєкт № 12362).

На думку депутатів, якщо запровадити механізм ротації медпрацівників як альтернативу мобілізації — це дозволить: 

  • зберегти кадровий потенціал системи охорони здоров’я;
  • забезпечити безперервність надання медичної допомоги цивільному населенню, раціональне використання медкадрів для потреб ЗСУ та соціальний захист медпрацівників, які виконують професійні завдання у зоні бойових дій;
  • підвищити мотивацію медпрацівників, щоб виконувати мобілізаційні завдання. 

Законопроєкт № 12362 визначає поняття «ротація медичних працівників» як тимчасове, строком до трьох місяців, але не більше шести місяців, направлення медпрацівників для роботи у межах системи медичного забезпечення сил безпеки та оборони та встановлює:

  • гарантії для медпрацівників, які беруть участь у ротації. За ними зберігатимуть робоче місце та посаду на весь період ротації;
  • обов’язок формувати резерв медпрацівників. Для державних та комунальних закладів охорони здоров’я МОЗ встановить відповідний порядок. До резерву планують включати медиків з числа військовозобов’язаних працівників, які підлягають мобілізації. Як формувати ротаційний резерв медпрацівників, які проходять службу у ЗСУ та інших військових формуваннях визначатиме Міноборони;
  • чітку процедуру організації ротації медпрацівників. Її має встановити КМУ.

Медпрацівники, які залучені до ротації не підлягатимуть мобілізації на загальних підставах. Жінок-медиків не включатимуть до механізму ротації, оскільки мобілізація жінок наразі є добровільною.

Ірина Матійко

За інформацією ВРУ 

Як оплачувати лікарняні сумісникам після змін в законодавстві

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити увільнення працівника через призов по мобілізації

Фахівці Експертус Кадри роз’яснили, хто і як може призвати працівника на військову службу під час мобілізації. А також підготували для вас зразок наказу про увільнення у зв’язку з призовом по мобілізації. Наша команда продовжує працювати для вас і в умовах воєнного стану.
111693

Як оформити вихід на роботу після військової служби та демобілізації працівника

Що має зробити кадровик, щоб демобілізований або працівник, який пройшов військову службу, міг приступити до роботи? Розгляньмо кілька сценаріїв, які можуть трапитися на практиці.
91000

Осінній призов на строкову службу 2019: алгоритм для кадровика

Протягом жовтня – грудня 2019 року в Україні проходить осінній призов на строкову військову службу. Як діяти кадровику, коли працівника призвали на строкову військову службу 2019. Які законодавчі гарантії закріплені за працівником-призовником, — розкажемо у статті.
24767

Осінній призов офіцерів запасу 2018: призивають вдвічі більше, ніж планувалось

У листопаді 2018 року військовий вишкіл пройде 1000 офіцерів запасу замість планованих 500-та. Детально про те, чим зумовлено збільшення кількості призовників та кого призиватимуть, — у статті.
10353

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді