Чи має особа з інвалідністю та статусом «обмежено придатна», яка оформлює відстрочку, проходити ВЛК

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
експерт із трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Медогляд необхідно пройти, якщо ТЦК видасть відповідне направлення

ВЛК обмежено придатних

Медичне управління командування сухопутних військ ЗСУ (далі — Медуправління) у листі від 28.01.2025 № 116/11/36/ВихЗПІ роз’яснило, чи має особа з інвалідністю II групи внаслідок війни, яку визнали обмежено придатною до військової служби, проходити повторно медогляд військово-лікарською комісією (ВЛК).

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, яких визнали особами з інвалідністю (пп. 2 п. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII; далі — Закон № 3543). Таких осіб під час мобілізації можуть приймати на військову службу за контрактом.

Відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надають військовозобов’язаним з підстав, що визначає стаття 23 Закону № 3543 (п. 56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560; далі — Порядок № 560).

Військовозобов’язаних, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК) з заявою щодо відстрочки, не направляють на медогляд, щоб визначити придатність до військової служби, поки відповідна комісія не ухвалить рішення про відстрочку (п. 63 Порядку № 560).

Якщо комісія вирішить відмовити у відстрочці, військовозобов’язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направлять на такий медогляд.

Військовозобов’язаних, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медогляд не направляють, крім випадків, коли військовозобов’язаних приймають на військову службу за контрактом.

Громадяни України, яких визнали обмежено придатними до військової служби до того, як набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 № 3621-IX, протягом дев’яти місяців з дня набрання ним чинності, мають пройти повторний медогляд.

Медогляд військовозобов’язаних проводять за рішенням керівників ТЦК, начальників центрів рекрутингу ЗСУ на підставі направлення, яке формують в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або у паперовій формі за формою у додатку 11 до Порядку № 560 (п. 3.1 гл. 3 розд. II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міноборони від 14.08.2008 № 402).

Медуправління підсумувало, що відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надають військовозобов’язаним з підстав, які визначає стаття 23 Закону № 3543, а медогляд військовозобов’язаного проводять за рішенням керівників ТЦК, на підставі направлення.

 

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити увільнення працівника через призов по мобілізації

Фахівці Експертус Кадри роз’яснили, хто і як може призвати працівника на військову службу під час мобілізації. А також підготували для вас зразок наказу про увільнення у зв’язку з призовом по мобілізації. Наша команда продовжує працювати для вас і в умовах воєнного стану.
118204

Як оформити вихід на роботу після військової служби та демобілізації працівника

Що має зробити кадровик, щоб демобілізований або працівник, який пройшов військову службу, міг приступити до роботи? Розгляньмо кілька сценаріїв, які можуть трапитися на практиці.
100434

Осінній призов на строкову службу 2019: алгоритм для кадровика

Протягом жовтня – грудня 2019 року в Україні проходить осінній призов на строкову військову службу. Як діяти кадровику, коли працівника призвали на строкову військову службу 2019. Які законодавчі гарантії закріплені за працівником-призовником, — розкажемо у статті.
25064

Осінній призов офіцерів запасу 2018: призивають вдвічі більше, ніж планувалось

У листопаді 2018 року військовий вишкіл пройде 1000 офіцерів запасу замість планованих 500-та. Детально про те, чим зумовлено збільшення кількості призовників та кого призиватимуть, — у статті.
10623

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді