Як оплачувати працю педагогів закладів освіти під час воєнного стану

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, Київ
Профспілка роз’яснила, як оплачувати працю вчителів, коли вони не можуть в повній мірі проводити роботу з дітьми

У випадку, коли в окремі дні заняття не проводять із незалежних від учителя / викладача причин, його працю оплачують з розрахунку зарплати, яку встановили при тарифікації, якщо він виконує іншу організаційно-педагогічну роботу (п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом МОН від 15.04.1993 № 102; далі — Інструкція № 102). 

Сторони Галузевої угоди між МОН та Профспілками працівників освіти і науки України на 2021-2025 роки (далі — Угода) рекомендують керівникам закладів освіти забезпечити:

  • оплату простою працівникам, зокрема непедагогічним та тим, які працюють за сумісництвом не з їх вини, на період оголошення карантину, в розмірі середньої зарплати;
  • оплату праці вчителів, вихователів із розрахунку зарплати, яку встановили при тарифікації у випадках, коли в окремі дні заняття не проводять з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови, карантин тощо).

Інструкція № 102 та Угода чітко не окреслюють перелік обставин, за яких може зупинятися освітній процес чи можуть не проводитися заняття з дітьми, учнями. На думку Профспілки, слово «тощо» можна застосувати до ситуації, що пов’язана з військовою агресією проти України.

Тому при оплаті праці вчителів, вихователів, музичних керівників, керівників гуртків, інших педпрацівників закладів освіти, зокрема дошкільної та позашкільної освіти, мають застосовуватися як норми пункту 77 Інструкції № 102, так і положення пункту 8.3.3 Угоди.

Профспілка наголосила, що стаття 26 Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX визначає, що робочий час педпрацівника включає час, щоб здійснювати освітній процес з вихованцями та виконувати методичну, організаційну роботу, іншу педагогічну діяльність, що передбачає трудовий договір.

Посадові обов’язки, що визначає трудовий договір або посадова інструкція, можна виконувати у закладі дошкільної освіти або поза його межами, зокрема дистанційно. При цьому використовують інформаційно-комунікаційні технології.

Отже, такі окремі дні можна оформити як простій та оплатити в розмірі середньої зарплати, або оплатити із розрахунку зарплати, яку встановили при тарифікації, якщо виконувалась інша організаційно-педагогічна робота, зокрема дистанційно, поза межами закладу.

Профспілка також нагадує, що положення Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов’язковими, щоб їх включили до колективних договорів.

За інформацією

Профспілки працівників освіти і науки України

 

Опановуємо уніфіковані форми документів за новим збірником від Державної архівної служби

Статті за темою

Усі статті за темою

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
144

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14555

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9562

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
128

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1169

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді