Запис в трудовій книжці не є однозначним доказом, щоб зарахувати період роботи до страхового стажу, — постанова Верховного Суду

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Період роботи можуть не зарахувати, якщо наявні обґрунтовані сумніви щодо достовірності відповідної інформації

Верховний Суд розглянув у касаційному порядку адміністративну справу за позовом фізичної особи до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та ГУ ПФУ в Сумській області. Суть позову полягала в тому, щоб визнати протиправним рішення ПФУ скасувати призначену пенсію та зобов’язати зарахувати до страхового стажу період роботи. ПФУ мотивував своє рішення тим, що до страхового стажу безпідставно врахований період роботи у підприємстві, оскільки запис в трудовій книжці скріплений печаткою, яка не містить інформації про код підприємства. Також дані персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування не підтверджують стаж роботи.

Суд першої інстанції частково задовольнив позов, визнав протиправним рішення скасувати призначену пенсію та зобов’язав ПФУ повторно розглянути питання. Суд апеляційної інстанції залишив це рішення без змін. Проте Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій та направив справу на новий розгляд. Верховний Суд зазначив, що суди попередніх інстанцій дійшли передчасних висновків та прийняли рішення, які не відповідають вимогам щодо їх законності та обґрунтованості.

Печатка підприємства, яка не містить інформації про код підприємства, може вказувати на неточності в трудовій книжці та ставити під сумнів достовірність відомостей про зазначені в ній періоди роботи.

Щоб підтвердити трудовий стаж, підходять дані з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки, трудові договори та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, якщо у трудовій книжці є неправильні чи неточні записи. Документи, які є доказами щомісячної сплати страхових внесків підприємством, також підтверджують чи спростовують інформацію про недостовірність зробленого у трудовій книжці запису (постанова Верховного Суду від 28.01.2025 у справі № 300/8132/23).

Зміни у законодавстві щодо працівників з інвалідністю

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості зберігання трудових книжок

Під час оформлення на роботу всі працівники зобов’язані подавати на підприємство трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (витяг з електронної трудової книжки).
22140

Заповнення трудової книжки ФОП-роботодавцем

Коли фізична особа — підприємець починає використовувати найману працю, він автоматично стає роботодавцем. Саме з цього моменту виникає безліч запитань. Чи має ФОП заповнювати трудові книжки працівників у 2025 році? Що робити, якщо підприємець не має печатки? Чи оформлює ФОП трудову книжку особі, яка працевлаштовується вперше?
32805

Запис у трудовій книжці про прийняття директора: хто вправі вносити

Ситуація з практики: на підприємстві працюють лише дві особи — директор та головний бухгалтер. Чи має право директор сам внести запис до своєї трудової книжки про прийняття на роботу? Як має бути сформульований такий запис?
27556

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді