Завдання та обов’язки антикорупційного уповноваженого
Державні органи, підприємства, установи, організації, органи місцевого самоврядування створюють незалежні підрозділи або призначають посадових осіб, які відповідають за реалізацію антикорупційної програми та організовують заходи, щоб запобігти та виявити корупцію. Стаття 13-1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII містить перелік органів та установ, у яких утворюють такий підрозділ.
Антикорупційний уповноважений (далі — Уповноважений) має створити ефективну систему, щоб запобігти конфлікту інтересів, своєчасно їх виявити та врегулювати. За це несе основну відповідальність. Він є первинною ланкою, щоб запобігти корупційним проявам.
Уповноважений виконує такі завдання:
- надає методичну та консультаційну допомогу, як додержувати законодавство щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримувати обмежень щодо запобігання корупції;
Уповноважений допомагає працівникам встановити наявність або відсутність у них конфлікту інтересів, та консультує, якщо існують сумніви. НАЗК рекомендує звертатись до них лише у тому випадку, якщо Уповноважений не може надати консультаційну допомогу через тимчасову відсутність, виняткову складність питання тощо.
- виявляє конфлікт інтересів, сприяє його врегулюванню;
Це одне з найважливіших завдань Уповноваженого. Якщо своєчасно виявити та врегулювати конфлікт інтересів, це дасть змогу запобігти корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням. Уповноважений консультує особу про можливі шляхи, як самостійно врегулювати конфлікт інтересів, про зміст і порядок повідомлення про конфлікт інтересів, надає керівнику відповідного рівня рекомендації, як в оптимальний спосіб врегулювати конфлікт інтересів у конкретній ситуації. Якщо Уповноважений виявив конфлікт інтересів, про нього та про вжиті заходи він зобов’язаний інформувати НАЗК.
- інформує керівника відповідного органу, НАЗК або інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції про факти порушення законодавства у сфері запобігання і протидії корупції;
Якщо запобігти корупційному чи пов’язаному з корупцією правопорушенню працівника не вдалось, Уповноважений зобов’язаний забезпечити умови, щоб вжити передбачені законодавством заходи реагування, проаналізувати та усунути причини та умови, які цьому сприяли. Для цього йому мають надати відповідні повноваження та інструменти (доступ до інформації та документів, право отримувати пояснення від працівників, ініціювати службові розслідування тощо).
Щоб допомогти Уповноваженим в їх роботі, НАЗК розробило відповідну Настанову.
НАЗК наголошує, що порушення службовою особою вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а також інших антикорупційних обмежень може призвести до адміністративної, дисциплінарної та кримінальної відповідальності.
За інформацією НАЗК