Відповідальність за невчасну виплату відпускних під час карантину
Запитання
Чи оштрафують роботодавця, який невчасно виплатить відпускні під час карантину?
Відповідь
Штрафу не буде, якщо роботодавець домовиться з працівником про інший строк виплати відпускних або доведе, що не міг дотримати вимог законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР зарплату за час відпустки (відпускні) виплачують працівнику не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
В умовах карантину працівнику треба терміново оформити відпустку. Отже, можна скористатися нормами статті 7 Конвенції МОП «Про оплачувані відпустки» від 24.06.1970 № 132: «Суми за час відпустки виплачують до відпустки, якщо про інше не домовилися працівник і роботодавець».
Нехай працівник вкаже у заяві про відпустку, щоб зарплату за час відпустки виплатили, наприклад, разом із зарплатою за другу половину березня 2020 року.
Дізнайтеся, як працівнику подати заяву, якщо він не може зробити це особисто під час карантину
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-IX вніс зміни до статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР. Карантин, що встановив КМУ, віднесли до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконувати зобов’язання, передбачені умовами договору (контракту, угоди тощо), та обов’язки згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. Тож роботодавець не нестиме відповідальності за невчасну виплату відпускних, навіть якщо не виплатить їх вчасно і не погодить строк виплати із працівником. Головна умова — роботодавець має довести, що об’єктивно не міг дотримати вимог законодавства.
- Наказ про надання відпустки без збереження заробітної плати на період оголошення карантину
- Наказ про запровадження дистанційної роботи через загрозу поширення коронавірусу
- Наказ про оголошення простою працівникам, які могли контактувати з інфікованим коронавірусом
- Наказ про встановлення гнучкого режиму робочого часу у зв’язку з карантином у закладі, де навчається дитина працівника
- Наказ про оголошення простою через коронавірус