Розраховуємо залишок відпусток наприкінці року
Нормативно-правового акта, який би визначав порядок розрахунку кількості днів щорічної відпустки, немає. Для підрахунку днів щорічної відпустки пропорційно відпрацьованому часу доцільно скористатися механізмом нарахування оплати за дні відпустки, викладеним у Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою КМУ від 08.02.1995 № 100. Таку рекомендацію надає й Мінсоцполітики у листі від 24.06.2011 № 208/13/116-11.
Розрахунок днів відпустки потрібно прив’язати до календарних днів робочого року, в якому працював працівник. Тож змоделюємо ситуацію та покажемо на прикладі, як розрахувати кількість невикористаних днів відпустки.
У пригоді також стане калькулятор розрахунку днів невикористаної відпустки
Якщо колективним договором передбачено ще й щорічні додаткові відпустки, приміром за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, чи за особливий характер праці (зокрема, за ненормований робочий день), то такі відпустки слід обліковувати окремо від щорічної основної відпустки. Оскільки відрізняються як порядок надання цих відпусток, так і правила, за якими обчислюють стаж, що дає право на зазначені відпустки.
Підприємство зобов’язане вчасно і в повному обсязі надавати працівникам щорічні відпустки. Якщо з певних причин вони не були надані у повному обсязі за минулі роки, доцільно якомога швидше погасити заборгованість по відпустках, для цього включити до графіка відпусток відпустки за поточний рік та залишки відпусток за минулі роки.
Нині законодавством (ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР) передбачено тривалість щорічної основної відпустки не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік. Тому у графіку відпусток на 2025 рік потрібно передбачати тривалість щорічної основної відпустки, визначену законодавством.