Чи обов’язково з усіма працівниками укладати письмові трудові договори

9268

Запитання

Відповідь

Стаття 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП) визначає трудовий договір як угоду між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28.12.2014 № 77-VIII, що набрав чинності 1 січня 2015 року, частину третю статті 24 КЗпП «Укладення трудового договору» викладено у новій редакції: «Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».

Форма трудового договору може бути як письмова так і усна (ст. 24 КЗпП). Додержання письмової форми є обов’язковим:

  • при організованому наборі працівників;
  • при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
  • при укладенні контракту;
  • у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у такій формі;
  • при укладенні трудового договору з неповнолітнім та фізичною особою,
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

Окрім того, трудовий договір обов’язково укладається в письмовій формі:

  • з працівниками, що приймаються на роботу до релігійної організації (ст. 25 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 № 987-XII);
  • з працівниками, які проходять альтернативну (невійськову) службу (ст. 15 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» вiд 12.12.1991 № 1975-XII);
  • з особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру (п. 5 Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 175).

Увага!

Колективним договором організації може бути розширено перелік випадків, коли трудові договори укладаються в письмовій формі, також може бути встановлено обов’язковість укладання трудових договорів тільки в письмовій формі

Отже, укладення трудових договорів з працівниками, що зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, допускається як в усній, так і в письмовій формі.

Проектом Трудового кодексу України (проект ТК), прийнятим Верховною Радою України у першому читанні у листопаді 2015 року, передбачено оформлення трудових відносин шляхом обов’язкового укладення трудового договору між працівником і роботодавцем у письмовій формі. У ньому зазначатимуть місце роботи, початок роботи, трудову функцію, яку виконуватиме працівник, оплату праці, режим роботи тощо (ст. 32-34 проекту ТК). Робоча група з підготовки проекту ТК до другого читання продовжує роботу над ним.

Тож, із початку 2016 року, як і раніше, трудові договори з працівником роботодавець може укладати усно або у письмовій формі, обов’язково дотримуючись вимог з оформлення наказу (розпорядження) та направлення повідомлення Державній фіскальній службі України про прийняття працівника на роботу. З працівниками, які вже працюють, оформлювати письмово трудовий договір не потрібно.

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4871

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71693

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30775