Звільнення працівника під час тримання його під вартою
Запитання
Одного із працівників затримали за підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Інформації щодо того, чи може затриманий працівник виконувати свої посадові обов’язки — немає. Як відмічати такого працівника у табелі? Чи можна звільнити його з ініціативи роботодавця?
Відповідь
Пункт 7 статті 36 Кодексу законів про працю визначає як підставу для припинення трудового договору — набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження роботи.
У зв’язку із цим, не може бути підставою для припинення трудового договору застосування до працівника запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Оплата праці за цей період не проводиться, оскільки зарплата виплачується за фактично виконану працівником роботу.
Отже, період тримання працівника під вартою не оплачується, але й звільнити його з цих підстав не можна.
Роботодавець зобов’язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи у встановленому порядку (ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці»).
Оскільки у роботодавця немає документального підтвердження причин відсутності працівника, у табелі обліку робочого часу слід проставляти НЗ (неявки з нез’ясованих причин).
Натомість працівник може звільнитися під час тримання під вартою, наприклад, за власним бажанням, за угодою сторін тощо.