Цивільно-правові договори можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами. За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників, а є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує винагороду за її результат на підставі акту прийняття-передавання.
При цьому, виконавець самостійно організовує свою роботу і відповідає за її вчасне виконання та свою безпеку під час роботи. Предметом цивільно-правового договору є конкретний кінцевий результат. Розмір винагороди і термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством. Зазвичай, цивільно-правові договори укладаються для виконання разових, а не систематичних робіт. Цивільно-правові договори регулюються ЦК. На них не поширюється дія трудового законодавства.
Трудовий договір: визначаємо строк і форму
Трудовий договір – це угода між найманим працівником і роботодавцем (ним може бути підприємство, організація, установа, компанія, ФОП). За трудовим договором працівник зобов’язується виконувати роботу, чітко визначену договором, а роботодавець зобов'язаний:
- виплачувати за це зарплату у розмірі, не нижчому за встановлену законом мінімальну зарплату, регулярно, двічі на місяць,
- забезпечувати працівнику гідні та безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю,
- надавати працівнику робоче місце, обладнання, спецодяг, засоби індивідуального захисту тощо.
Трудовий договір передбачає виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає від працівника дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, графіку роботи.
Робота офіціанта в кафе передбачає систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції в діяльності компанії, та ще й потребують присутності на робочому місці за визначеним графіком.
При цьому неможливо виміряти обсяг такої роботи у вигляді конкретних величин та зазначити його в акті прийняття-передавання. Отже, роботодавець має укласти в такому випадку саме трудовий договір.
Повний перелік відмінностей між трудовими і цивільно-правовими договорами
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Держпраці