Трудовий договір і цивільно-правовий: у чому принципова відмінність

Врахуйте, щоб не наразитися на штраф

11_08_2.png

Цивільно-правові договори можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами. За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників, а є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує винагороду за її результат на підставі акту прийняття-передавання.

При цьому, виконавець самостійно організовує свою роботу і відповідає за її вчасне виконання та свою безпеку під час роботи. Предметом цивільно-правового договору є конкретний кінцевий результат. Розмір винагороди і термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством. Зазвичай, цивільно-правові договори укладаються для виконання разових, а не систематичних робіт. Цивільно-правові договори регулюються ЦК. На них не поширюється дія трудового законодавства.

Трудовий договір: визначаємо строк і форму

Трудовий договір – це угода між найманим працівником і роботодавцем (ним може бути підприємство, організація, установа, компанія, ФОП). За трудовим договором працівник зобов’язується виконувати роботу, чітко визначену договором, а роботодавець зобов'язаний:

  • виплачувати за це зарплату у розмірі, не нижчому за встановлену законом мінімальну зарплату, регулярно, двічі на місяць,
  • забезпечувати працівнику гідні та безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю,
  • надавати працівнику робоче місце, обладнання, спецодяг, засоби індивідуального захисту тощо.

Трудовий договір передбачає виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає від працівника дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, графіку роботи.

Робота офіціанта в кафе передбачає систематичне виконання обов’язків, які належать до конкретної посади, спеціальності чи трудової функції в діяльності компанії, та ще й потребують присутності на робочому місці за визначеним графіком.

При цьому неможливо виміряти обсяг такої роботи у вигляді конкретних величин та зазначити його в акті прийняття-передавання. Отже, роботодавець має укласти в такому випадку саме трудовий договір.

Повний перелік відмінностей між трудовими і цивільно-правовими договорами

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Держпраці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4879

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71749

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30794

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді