Переведення працівника на контракт з безстрокового трудового договору — це зміна істотних умов праці: Верховний Суд

Істотні умови праці — оціночне поняття у трудовому праві

law.jpg

Верховний Суд (ВС) у своєму рішенні від 31.08.2022 у справі № 712/10591/21 (провадження № 61-5263 св 22) зазначив, що строковий трудовий договір укладають у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами (ч. 2 ст. 23 КЗпП). Контракт — це особлива форма трудового договору. Строк дії, права, обов’язки та відповідальність сторін, зокрема матеріальна, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору можна встановити угодою сторін. Сферу застосування контракту визначають закони України (ч. 3 ст. 21 КЗпП). Це означає, що укласти контракт можна лише в тому разі, якщо таку можливість передбачає певний закон.

Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення

Зміст цих норм трудового законодавства свідчить, що у справі, яку розглядав ВС, роботодавець не міг прийняти на роботу за контрактом педагогічного працівника, який не займає адміністративну посаду в навчальному закладі, оскільки ні характер його роботи, ні умови її виконання, ні інтереси працівника цього не передбачають. Як не передбачає таку можливість і певний закон.

Обставини справи

Працівник оскаржив у суді своє звільнення з посади керівника фізичного виховання в технікумі. Роботодавець пропонував йому замість безстрокового трудового договору продовжити роботу на тій самій посаді на 0,5 ставки на умовах контракту строком на один рік. Працівник не погодився з пропозицією роботодавця, через що його звільнили у зв’язку з відмовою продовжувати роботу внаслідок зміни істотних умов праці (п.6 ч.1 ст.36 КЗпП). Районний суд відмовив працівникові у позові, проте його підтримав апеляційний суд.

ВС підтримав рішення апеляційного суду та зробив такі правові висновки.

Зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи допускається у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Суд визнає законною зміну істотних умов праці (розміру оплати праці, тривалості робочого часу, режиму роботи) тільки в тому разі, якщо буде доведена наявність змін в організації виробництва і праці.

Якщо при розгляді трудового спору встановлено, що зміна істотних умов трудового договору проведена не у зв’язку зі зміною в організації виробництва і праці на підприємстві, в установі, організації, то таку зміну з урахуванням конкретних обставин суд може визнати неправомірною.

Якщо колишні істотні умови праці зберегти неможливо, а працівник не згоден продовжувати роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняють згідно з п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП.

Звільнення із цих підстав за своїм змістом не тотожне звільненню у зв’язку зі зміною організації виробництва праці, скороченням чисельності або штату працівників на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, оскільки передбачає, що працівник продовжуватиме роботу за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, але з новими умовами праці.

ВС підтримав висновок апеляційного суду про те, що роботодавець не мав правових підстав змінити умови праці працівника з безстрокового трудового договору на строковий, адже законодавство не містить прямої вказівки на можливість укласти строковий трудовий договір з педагогічним працівником, який не займає адміністративну посаду в навчальному закладі.

Істотні умови праці є оціночним поняттям у трудовому праві, тому ВС зазначив, що введення контрактної форми трудового договору є зміною істотних умов праці.

Водночас, працівника звільнили саме згідно з пунктом 6 частини 1 статті 36 КЗпП, а не за пунктом 9 частини 1 статті 36 КЗпП, який передбачає можливість припинити трудовий договір з підстав, передбачених іншими законами.

За матеріалами ВС

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
122

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
233

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
251

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15047

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
10317

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді