Чи може працівник-член добровольчого формування територіальної громади одночасно виконувати свої трудові обов'язки та завдання ТРО?

Дізнайтеся, чи обов’язково припиняти трудовий договір з таким працівником та як оплачувати його роботу

teroborona_11_03-min.PNG

Добровольче формування територіальної громади (далі — ДФТГ) — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони (ст. 1 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16 липня 2021 року № 1702-IX, далі — Закон № 1702-IX).

Як оформити часткове повернення до роботи тероборонівця

Закон № 1702-ІХ визначає завдання територіальної оборони (далі — ТРО):

  • своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості;
  • участь
    • у посиленні охорони та захисті державного кордону;
    • у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій.

Щоб долучитися до добровольчого формування, громадянин України має:

  • відповідати вимогам, вказаним у ч. 3 ст. 9 Закону № 1702-ІХ;
  • укласти контракт добровольця територіальної оборони за формою, затвердженою Наказом від 07.03.2022 року № 84 «Про затвердження форми контракту добровольця територіальної оборони та посвідчення добровольця територіальної оборони» (далі — Наказ № 84).

УВАГА! Наказ № 84 визначає: на працівника, що уклав контракт, поширюються гарантії, визначені в статті 119 КЗпП.

На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо відповідно до чинного законодавства України ці обов’язки особа здійснює в робочий час, працівникам гарантоване збереження місця роботи та посади (ч. 1 ст. 119 КЗпП).

Оскільки служба в ТРО може передбачати періодичне залучення працівника до виконання обов'язків, роботодавець у кожному конкретному випадку має зважати на:

  • рівень залучення працівника до участі в територіальній обороні;
  • кількість робочого часу, який витрачає працівник;
  • ефективність і можливість виконання обов'язків працівника за трудовим договором.

Видавати наказ про увільнення працівника від виконання роботи за трудовим договором в обов’язковому порядку не потрібно.

УВАГА! Якщо працівник перебуває в ТРО неповний робочий день, для нього варто розрахувати середньогодинну зарплату.

Середню зарплату здебільшого нараховують з огляду на середньоденну заробітну плату. Середньогодинний заробіток обчислюють, якщо відповідно до законодавства необхідно оплатити працівнику лише кілька годин (лист Міністерства економіки України від 13 липня 2021 року № 4711-06/36275).

Щоб підтвердити факт законної відсутності працівника на роботі у зв’язку з виконанням завдань ТРО, попросіть документ, виданий командиром добровольчого формування, про час виконання обов’язків — довідка, графік чергування, табель обліку часу виконання обов’язків тощо. 

За матеріалами Федерації професійних спілок України

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88960

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260553

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4759

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8614

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75621

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді