Нацбанк роз’яснив особливості перерахування членських професійних внесків

Це відповідь на лист Федерації професійних спілок України від 21.09.2022 № 02/01-16/455 щодо перерахування членських професійних внесків

money_18_04.jpg

Відповідно до пункту 15 постанови Правління Національного банку України «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (зі змінами) від 24.02.2022 № 18 (далі — Постанова № 18) зупинене здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками резидентів російської федерації/республіки білорусь, за рахунками юридичних осіб (крім банків), кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти російської федерації/республіки білорусь. Винятком є здійснення на території України окремих операцій, вказаних у підпунктах 1—12 пункту 15 Постанови № 18.

Заборона не поширюється, зокрема, на здійснення на території України соціальних виплат, виплат заробітної плати, оплати комунальних послуг, сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів (пп. 2 п. 15 Постанови № 18).

Які документи складають за участі профспілки: навігатор кадровика

Федерація профспілок вважає членські профспілкові внески частиною заробітної плати працівника. Відповідно переказ таких внесків із рахунків юридичних осіб (крім банків), кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти російської федерації, на рахунок профспілкової організації не суперечить вимогам пункту 15 Постанови № 18.

Нацбанк уточнює: економічні, правові та організаційні засади оплати праці визначені Законом України «Про оплату праці» (далі — Закон про оплату праці).

Закон про оплату праці визначає, що заробітна плата — це винагорода, обчислена здебільшого у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Структура заробітної плати:

  • основна заробітна плата — винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки); її встановлюють у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
  • додаткова заробітна плата — винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, які передбачає чинне законодавство; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
  • інші заохочувальні та компенсаційні виплати — виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в межах грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, що не передбачені актами чинного законодавства або які провадять понад встановлені зазначеними актами норми (ст. 2 Закону про оплату праці).

Професійні спілки створюють, щоб здійснювати представництво та захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», далі — Закон про профспілки).

Член профспілки — особа, що входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески (абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про профспілки).

Якщо роботодавець має письмові заяви працівників, що є членами профспілки, він щомісячно й безплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників згідно з укладеним колективним договором чи окремою угодою у визначені там терміни. Затримувати перерахування цих коштів роботодавець не має права (ч. 3 ст. 42 Закону про профспілки). Тобто членські профспілкові внески працівників, які роботодавець утримує із заробітної плати працівника на підставі його письмової заяви відповідно до укладеного колективного договору чи окремої угоди, є частиною заробітної плати.

З огляду на вищевказане представники Нацбанку вважають: відповідно до підпункту 2 пункту 15 Постанови № 18 дозволено здійснювати обслуговуючими банками видаткові операції за рахунками юридичних осіб (крім банків), кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти російської федерації/республіки білорусь, зі здійснення виплат на території України членських профспілкових внесків, які утримуються із заробітної плати працівників на підставі їхніх заяв.

За матеріалами Федерації професійних спілок України

 width=

 

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Аналіз судової практики у трудових спорах

У сфері трудових правовідносин судова практика відіграє важливу роль для формування стабільного правозастосування, захисту прав працівників і роботодавців, а також для тлумачення норм трудового законодавства. В умовах постійного оновлення правової бази України актуальним є ґрунтовний аналіз судової практики у трудових спорах. Яка практика розгляду судами трудових спорів — читайте у статті.
52

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538199

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67773

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
294

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
506

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді