Працівники, з якими призупинили дію трудового договору, зможуть добровільно сплачувати ЄСВ самостійно

Докладніше про зміни розповідає Федерація професійних спілок України

Zvilnennya_19_04.jpg

Зі змінами щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану зросла кількість випадків, коли відсутностя база нарахування єдиного внеску (ЄСВ). Оскільки періоди, за які в реєстрі немає даних про сплату ЄСВ, не враховуються, працівники–застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії. 

Роботодавець має право призупинити дію трудового договору (ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX). На час призупинення роботодавець не виплачує заробітну плату, тобто за цей період відсутня база нарахування ЄСВ і ЄСВ роботодавець не сплачує.

Ірина Матійко експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
У статті — вимоги до виготовлення й засвідчення витягів зі службових документів. Витяг виготовляють, якщо немає потреби копіювати документ повністю. Скористайтеся зразками витягів зі зведених наказів і протоколу

Така сама ситуація і у випадку, коли працівник перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, адже бази нарахування ЄСВ також немає.

Якщо працівник підприємства частину календарного місяця перебуває у відпустці без збереження зарплати і його дохід у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховують заробітну плату, та ставки єдиного внеску.

Коло платників єдиного внеску, їх права та обов’язки визначає стаття 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі –– Закон № 2464–VI). Добровільно сплачувати ЄСВ самостійно не мають права наймані працівники, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, з якими призупинені трудові договори.

4 листопада 2022 року ВРУ прийняла в цілому законопроєкт № 7649 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» (далі –– Законопроєкт № 7649). 

Закон № 2464–VI зі змінами та доповненнями визначає, що платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування згідно із Законопроєктом № 7649 будуть особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі, мають право на добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до договору про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що укладається з Пенсійним фондом (абз. 5 ч. 1 ст. 10 Закону № 2464–VI).

Договір про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування можна буде укласти в електронній формі через портал «Дія», зокрема з використанням мобільного застосунка «Дія» або через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Законопроєкт № 7649 також дозволить найманим працівникам, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, інших юридичних осіб, що утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання та з якими призупинені трудові договори, добровільно сплачувати ЄСВ самостійно.

За матеріалами Федерації професійних спілок України

Ірина Житкова шеф-редактор Експертус Кадри
Що змінилося та як застосовувати нові норми: як переносити вихідні, яким працівникам можна виплатити компенсацію за невикористану відпустку без звільнення, які відпустки не входять до стажу для щорічних відпусток, хто матиме право на нову відпустку до 60 к. дн., кому роботодавець зможе відмовити у відпустці, чи можна замінити оплачувані відпустки неоплачуваними та багато іншого.

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
16009

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12307

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2024.
122680

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору 2024.
254827

Різниця між трудовим та цивільно-правовим договором

Трудовий договір та цивільно правова угода — два види договорів, що найчастіше укладаються між роботодавцем та працівником. Вони мають ряд важливих відмінностей, які впливають на права та обов’язки сторін, а також на порядок припинення відносин. У цій статті ви знайдете основні відмінності між трудовим та цивільно-правовим договором а також корисні поради щодо того, що краще обрати трудовий чи цивільно-правовий договір
2226

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді