Під час воєнного стану, як і раніше, працівника не можна допускати до роботи без укладення трудового договору, що оформлений наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в установленому КМУ порядку.

Під час укладання трудового договору особа має подати документи:
- паспорт чи інший документ, що посвідчує особу;
- трудову книжку, якщо вона є, чи відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи –– у випадках, передбачених законодавством (ст. 24 КЗпП).
Належно задекларованою вважають працю, якщо роботодавець:
- уклав з працівником трудовий договір;
- офіційно повідомив про працевлаштування державну податкову службу;
- офіційно і в повному розмірі виплачує заробітну плату;
- сплачує за працівника єдиний соціальний внесок.
Під час прийняття на роботу для внутрішньо переміщених осіб випробування не встановлюється (ст. 26 КЗпП). Утім, під час воєнного стану важливо враховувати вимоги Закону України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями); далі –– Закон № 2136-ІХ. Так, під час укладення трудового договору в період дії воєнного стану умову щодо випробування працівника під час прийняття на роботу можна встановити для будь-якої категорії працівників (п. 2 ст. 2 Закону № 2136-ІХ).
Держпраці закликає не погоджуватися на підозрілі пропозиції працевлаштування з обіцянками швидкого заробітку, адже це може призвести до подальшого рабства.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці
