Держпраці наголосила на необхідності боротися з гендерною дискримінацією у трудових відносинах.
Відомство радить спиратися на такі визначення:
Гендерна рівність — це рівний правовий статус жінок і чоловіків та рівні можливості для його реалізації, що дозволяє особам обох статей брати рівну участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства.
Дискримінація за ознакою статі — це ситуація, за якої особа та/або група осіб за ознаками статі, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами або привілеями в будь-якій формі, встановленій Законом України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», крім випадків, коли такі обмеження або привілеї мають правомірну об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Відповідно, в оголошенні про прийом на роботу заборонено пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам та висувати вимоги, що надають перевагу жінкам або чоловікам (крім випадків, визначених законодавством, та специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі).
Конституція України гарантує, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах, а права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21), а також що жінки та чоловіки мають рівні права (ст. 24).
Рівність прав може забезпечуватися, зокрема:
- наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у праці та винагороді за неї;
- спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров’я жінок;
- встановленням пенсійних пільг;
- створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством;
- правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства (включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям).
Відтак, роботодавці зобов'язані:
- створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
- забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками;
- здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;
- вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров’я умов праці;
- вживати заходів щодо унеможливлення та захисту від випадків сексуальних домагань та інших проявів насильства за ознакою статі.
За матеріалами Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці