Кодекс законів про працю України зобов’язує роботодавця не лише забезпечувати безпеку та захист фізичного здоров’я працівників, а й турбуватись про та психічне. Зокрема, йдеться про профілактику ризиків та напруги на робочому місці та запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).
Мобінг: зони відповідальності роботодавця
Нагадаємо, як це поняття трактує Державна служба з питань праці:
Мобінг — це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.
Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає адмінвідповідальність за вчинення мобінгу:
- для громадян: штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 20 до 30 годин;
- для фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю та для посадових осіб: штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 30 до 40 годин.
У разі повторного порушення протягом року (або у разі вчинення групою осіб) покарання зростає:
- для громадян: штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 30 до 50 годин;
- для фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю та для посадових осіб: штраф від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи від 40 до 60 годин.
Якщо внаслідок мобінгу працівник зазнав шкоди для здоров'я або моральних страждань (втрата нормальних життєвих зв’язків, додаткові зусилля для організації життя), це доведеться компенсувати. Крім того, КЗпП передбачає виплату вихідної допомоги з мінімальним розміром у три середньомісячних зарплати.
Зауважте, факт мобінгу має підтвердити суд.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці