Працівниця, яка перебуває у відпустці без збереження зарплати для догляду за дитиною до 6-ти років, не має права укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, оскільки перебуває у трудових відносинах із підприємством. Натомість після звільнення вона матиме право «докупити» необхідний пенсійний стаж за попередні роки.
Загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають:
Категорія осіб | Умова |
• Громадяни України | Працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України |
Зокрема особи, які:
- отримують допомогу з тимчасової непрацездатності;
- перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами й отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами;
- отримують допомогу для догляду за дитиною до трьох років.
Підстава — пункт 1 статті 11 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058).
Норми Закону № 1058 слід застосовувати у частині, що не суперечить Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).
Питання добровільної сплати єдиного внеску регулює стаття 10 Закону № 2464. Платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:
- особи, які досягли 16 років та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, та не належать до платників єдиного внеску, у т. ч. іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, — на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
- члени фермерського господарства, особистого селянського господарства.
Працівниця, яка перебуває у відпустці без збереження зарплати для догляду за дитиною до 6-ти років, не має права укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (далі — договір), оскільки перебуває у трудових відносинах із підприємством. Хоча і не є застрахованою особою.
Особа, яка має право добровільно сплатити єдиний внесок, може укласти договір у ДФС. До ДФС треба подати паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податку, трудову книжку та довідку за формою ОК-5 з ПФУ. Такий договір може бути корисним для:
- студентів навчальних закладів;
- громадян, які працюють за кордоном;
- самозайнятого населення;
- «неофіційних» працівників.
Мінімальний строк договору — рік.
У подальшому (за умови звільнення) можна буде укласти договір про разову сплату єдиного внеску за попередні періоди, протягом яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у т. ч. за період з 01.01.2004 по 31.12.2010). При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок та більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладення договору (абз. 1 ч. 5 ст. 10 Закону № 2464).
Розмір єдиного внеску — 22% від бази нарахування єдиного внеску.
Купити пенсійний стаж — «задоволення» недешеве і по кишені далеко не кожному. Приміром, у січні 2017 року мінімальний страховий внесок — 704 грн (3200 грн × 22%). Один рік стажу «коштує» мінімум 8448 грн. Чи є у цьому сенс та чи варт товар роботи? Кожен вирішує самостійно.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"