Укладення трудових договорів із сезонними працівниками

Стаття-подарунок від журналу «Кадровик-01»
Автор
порталу «Кадровик-01»
Трудовим законодавством передбачено можливість працевлаштовувати працівників на сезон. Однак, трудовий договір з сезонними працівниками викликає низку питань у роботодавців. Як оформити трудові відносини із сезонними працівниками? Як має виглядати трудовий договір з тимчасовими працівниками (зразок)? Відповіді на ці питання та всі секрети укладення трудових договорів із сезонними працівниками — у статті.

Сезонна робота та її оформлення

Сезонною роботою є робота, яка має характерну залежність від природних умов або інших сезонних факторів, таких як збирання врожаю, будівництво на відкритих майданчиках, робота в туризмі, лісництво тощо. Такі роботи, як правило, не є постійними і потребують працівників лише в певні періоди року.

Лікарняні сумісникам із 4 квітня 2025 року

Особливості регулювання праці сезонних працівників установлюються законодавством (ст. 7 КЗпП).

В Україні наразі діє два нормативні акти, що безпосередньо спрямовані на врегулювання трудових відносин із сезонними працівниками:

Особливості трудових відносин із сезонними працівниками визначають також Закони України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Умови для укладання трудових договорів з сезонними працівниками

Пунктом 1 Указу № 310 визначено, що сезонними вважаються такі роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців, а відповідно до пункту 4 Указу № 310 трудовий договір при прийнятті на сезонні роботи може бути укладено на строк, який не перевищує тривалості сезону.

Утім, не кожну роботу, що залежить від природних і кліматичних умов й виконується протягом певного періоду, можна віднести до сезонної. Вичерпний перелік сезонних галузей та сезонних робіт установлено Постановою № 278.

Трудові відносини із сезонними працівниками

Отже, трудовий договір, укладений для виконання сезонних робіт, є строковим трудовим договором, який може бути укладено на строк не більше шести місяців і не може перевищувати тривалості сезону.

У разі коли тривалість сезонних робіт перевищує шість місяців, з працівниками слід укладати «звичайні» (відповідно до п. 2, 3 ст. 23 КЗпП) строкові трудові договори (тобто на такі договори не має поширюватися дія Указу № 310).

У разі укладання з працівниками строкових трудових договорів для виконання сезонних робіт терміном до двох місяців такі працівники вважаються тимчасовими і до них, згідно з частиною другою пункту 12 Указу № 310, застосовується законодавство про тимчасових робітників і службовців, зокрема Указ президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24.09.1974 № 311-ІХ.

Отже, трудовий договір на сезонні роботи може бути укладено лише у разі, якщо такі роботи мають одночасно дві ознаки:

  • роботи не можуть виконуватись протягом повного року, а тривають певний період, залежно від природних та кліматичних умов;
  • відповідні галузі та види робіт, на які приймається працівник, належать до сезонних відповідно до Постанови № 278.

Якщо тривалість певного виду роботи залежить від природних та кліматичних умов, але ця робота не належить до галузей та робіт, визначених Постановою № 278, таку роботу не можна вважати сезонною.

Приклад

Роботи, пов’язані з опалювальним сезоном (робота операторів котелень, апаратників хімічного водоочищення тощо), виконуються не повний рік і залежать від природних та кліматичних умов. Однак вони не містяться в Списку сезонних робіт, отже їх не можна вважати сезонними.

Роботи, які віднесено Постановою № 278 до сезонних, але тривають протягом повного року і не залежать від природних та кліматичних умов, також не можуть належати до сезонних.

Приклад

Діяльність, пов’язана з обслуговуванням хворих і відпочивальників у санаторно-курортних закладах і закладах відпочинку, що діють протягом цілого року та розраховані на сталу кількість пацієнтів і відпочивальників, не може вважатись сезонною роботою.

Пунктом 2 Указу № 310 установлено, що на працівників, зайнятих на сезонних роботах, поширюється дія законодавства про працю України за винятками, визначеними цим Указом. Отже, розглянемо особливості трудових відносин із сезонними працівниками.

Telegram-канал «Кадровик-01. Новини»

Прийняття на сезонну роботу

Відповідно до пункту 3 Указу № 310 працівника, з яким укладається трудовий договір на виконання сезонних робіт, має бути попереджено про тривалість і характер роботи одразу при укладенні договору, а в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу має бути зазначено, що працівник приймається на сезонну роботу.

Увага!

При укладенні трудового договору із сезонним працівником не встановлюється випробування з метою перевірки відповідності працівника дорученій йому роботі.

Трудовий договір на виконання сезонних робіт може бути укладено як в письмовій, так і в усній формі, при цьому дотримання письмової форми є обов’язковим на вимогу працівника або в разі укладання такого договору з неповнолітньою особою (ст. 24 КЗпП).

У разі укладання трудового договору в усній формі працівник має зазначити в заяві, що просить прийняти його на сезонну роботу.

Якщо трудовий договір укладають в письмовій формі, в тексті договору також має бути зазначено про те, що договір укладено для виконання сезонних робіт.

Строковий трудовий договір на виконання сезонних робіт може бути укладено на визначений термін (п. 2 частини першої ст. 23 КЗпП) або на час виконання певної роботи (п. 3 частини першої ст. 23 КЗпП). Залежно від різновиду строкового договору відрізнятимуться формулювання в заявах працівників і наказах про прийняття на роботу.

Укладення трудових договорів із сезонними працівниками є важливим юридичним процесом, що потребує ретельного оформлення та врахування специфіки роботи. Правильне оформлення таких договорів дає змогу забезпечити права працівників та уникнути потенційних конфліктів з державними органами, а також гарантує належне виконання трудових зобов’язань роботодавця. Таким чином, для роботодавців важливо пам’ятати про відповідальність за порушення трудового законодавства і дотримуватись усіх вимог щодо укладання трудових договорів із сезонними працівниками.

Як провести скорочення чисельності та штату

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді