Як надати нецільову благодійну допомогу працівникам під час воєнного стану

Щоб підтримати працівників, роботодавець може надати разову нецільову благодійну допомогу (НБД) і не сплачувати податків. Зразки супровідних документів та особливості надання такої допомоги роз’яснює експерт


Як грошову, так і негрошову НБД бухгалтер не включає до оподатковуваного доходу працівника, якщо її розмір сукупно не перевищує у 2022 році 3470 грн (пп. «б» пп. 170.7.3 ПК).

Крім того на НБД не нараховують ЄСВ, адже вона зазначена в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170.

Благодійну допомогу, що перевищує цю суму, бухгалтер оподатковує ПДФО за ставкою 18% і військовим збором — 1,5%. Якщо допомога у формі товарів — застосовує натуральний коефіцієнт 1,2195 (п. 164.5 ПК).

НБД вважають разовою тільки якщо дотримані умови:

  • допомогу виплачуєте окремим працівникам;
  • необхідність у допомозі виникла несподівано;
  • керівник підприємства на власний розсуд приймає рішення видати НБД і визначає її розмір.

Важливо! Щоб контролери не визнали НБД фондом оплати праці, допомога повинна відповідати пункту 3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держстату від 13.01.2004 № 5, — мати разовий характер і надаватись окремим працівникам.

Щоб отримати допомогу, працівник подає заяву. Працівник повинен написати у заяві прохання надати саме НБД та вказати фактичні обставини, що спричиняють виплату, наприклад, у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем через воєнні дії у країні. В такому разі суд не розцінить таку виплату як складову заробітної плати, що оподатковують ПДФО і військовим збором (рішення Донецького окружний адмінсуду від 03.11.2021 у справі № 200/8347/21).

Суму допомоги визначає керівник підприємства на власний розсуд. Тому в заяві її ліпше не зазначати.

Заява про надання нецільової благодійної допомоги

нецільову благодійну допомогу працівникам під час воєнного стану

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Щоб виплатити допомогу, підготуйте наказ.

Наказ про надання нецільової благодійної допомоги

нецільова благодійна допомога працівникам під час воєнного стану наказ

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

Чи можна виплатити благодійну допомогу всім працівникам

Якщо хочете виплатити нецільову благодійну допомогу всім працівникам, зробіть виплати у межах 3470 грн у різні місяці працівникам поступово. Тоді не доведеться оподаткувати допомогу як заробітну плату.

Частині працівників, наприклад, тим, хто вступив до територіальної оборони, виплатіть у цьому місяці. Ще частині — в наступному. І так допоки не виплатите допомогу тим, хто її потребує.зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на святковий Вебінар до дня кадровика, який відбудеться 26 квітня. Спікери: Ірина Житкова, Ірина Матійко, Ольга Догадіна, Олена Петровська, Юлія Видиборець. У програмі — накопичення щорічної відпустки мобілізованому, оплата лікарняного суміснику, виплата лікарняного по вагітності та пологах при ускладнених пологах, обчислення спеціального стажу медикам.  Також експерти розкажуть про альтернативні способи обміну кадровими документами під час воєнного стану, як вивести на роботу працівників, звільнених зі строкової військової служби та дадуть відповіді на гарячі питання персонального військового обліку

Щоб переглянути святковий вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Вебінар до дня кадровика

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді