Можливість знайти роботу для осіб з інвалідністю на сучасному конкурентному ринку праці досить непросто. Професійна та трудова реабілітації людей з інвалідністю є однією з важливіших проблем суспільства. Отже, потрібна дієва система заходів, що забезпечить інваліду можливість отримати відповідну нову роботу або зберегти колишню.
Одна з головних установ, куди може звернутися та звертається людина з обмеженими можливостями за сприянням у вирішенні питання працевлаштування, є державна служба зайнятості. У центрах зайнятості людина з інвалідністю має можливість самостійно ознайомитися з актуальними вакансіями, які розміщені на стендах в секторі самостійного пошуку роботи, тач-скрінах та на Інтернет-порталі державної служби зайнятості «Труд» (www.trud.gov.ua), а також за допомогою спеціалістів центру зайнятості здійснити підбір підходящої для себе роботи.
Відповідно до вимог чинного законодавства, підбір підходящої роботи для осіб з інвалідністю здійснюється з урахуванням побажань щодо умов праці та відповідно до їх професійних навичок, знань та, в обов’язковому порядку, індивідуальної програми реабілітації (далі – ІПРІ). Тому є дуже важливим якісне заповнення цих програм медико-соціальними експертними комісіями.
Після прийняття експертного рішення про групу інвалідності, визначення реабілітаційного прогнозу для людини з інвалідністю, складається індивідуальна програма реабілітації, де зазначаються конкретні заходи щодо реабілітації інваліда, передбачається їх послідовність, комплексність і терміни виконання, очікувані результати та критерії оцінки ефективності реабілітаційних заходів.
З метою якісної підготовки ІПРІ спеціалісти служби зайнятості беруть безпосередню участь в їхньому розробленні та на підставі аналізу ринку праці кожного району вносять конкретні пропозиції щодо переліку професій, спеціальностей, за якими можливий підбір роботи або професійна підготовка осіб з інвалідністю. Практика залучення фахівців служби зайнятості до засідань МСЕК дозволяє виносити всебічно виважені експертні рішення щодо кожної особи з інвалідністю, а також надавати об’єктивні рекомендації щодо професійної реабілітації.
Для оперативного вирішення питань зайнятості інвалідів треба мати повне і якісне заповнення ІПРІ, особливо у розділах «1.4. Професійна реабілітація» та «1.5. Трудова реабілітація», адже саме цими даними користуються спеціалісти служби зайнятості, коли пропонують клієнтам з інвалідністю професійне навчання, при підборі підходящої роботи, залученні до громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру.
Недосконалість складання індивідуальних програм реабілітації призводить до неповноцінної адаптації людини з інвалідністю, що обумовлює негативні наслідки – для особистості і суспільства. Невірно або неповно складена ІПРІ, її невиконання, на жаль, значно знижують ефективність реабілітації.