З 22 травня 2014 діє нова редакція Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон № 3551-XII), частина перша статті 6 якого зазнала змін в частині визначення категорій осіб, які належать до учасників бойових дій. Так, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці, які брали участь в АТО. Міноборони України підготувало роз’яснення щодо встановлення статусу учасника бойових дій військовослужбовцям, які беруть (брали) участь в АТО від 20.06.2014.
Учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також брали участь в антитерористичній операції (відповідно до вимог пункту 19 статті 6 Закону № 3551-XII).
З метою обліку особового складу командиром військової частини видається відповідний наказ (по стройовій частині) про відрядження в райони проведення антитерористичної операції, а також інформація про участь військовослужбовців в антитерористичній операції заноситься до особової справи або військового квитка та засвідчується командиром військової частини й гербовою печаткою.
Видачу посвідчень учасника бойових дій військовослужбовцям за відповідними рішеннями буде організовано Департаментом кадрової політики Міноборони України та Головним управлінням персоналу Генштабу Збройних Сил України, а військовозобов’язаним, призваним на військову службу під час мобілізації, — обласними та Київським міським військовими комісаріатами.
До відома
Учасники бойових дій мають низку пільг та гарантій у сфері праці:
- переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників (п. 5 частини другої ст. 42 Кодексу законів про працю України);
- право використання щорічної відпустки у зручний час (ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки);
- право на відпустку без збереження заробітної плати строком до 14 календарних днів щорічно, яка за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку (п. 4 ст. 25 Закону про відпустки);
- право на виплату допомоги з тимчасової непрацездатності у розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи (ст. 37 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-III).