На підприємствах, що експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки або потенційно небезпечні об’єкти, мають бути створені формування цивільного захисту

Порядок утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 № 787. Працівники призначаються до формувань цивільного захисту на добровільній основі, а порядок заохочення учасників формувань цивільного захисту має бути обумовлений у колективному договорі та наказі керівника

Дія постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту» від 09.10.2013 № 787 (далі — Постанова № 787) поширюється на суб’єктів господарювання, які мають чисельність працюючого персоналу понад 50 осіб та володіють транспортною, будівельною, комунальною, медичною, пожежною та іншою спеціальною технікою і відповідають одній з таких умов:

віднесені до відповідної категорії цивільного захисту (особливої важливості, першої або другої категорії) (ст. 54 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI);
мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та (або) продовжують свою виробничу діяльність в особливий період;
експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки або потенційно небезпечні об’єкти.

На підприємствах, в установах, організаціях, на яких поширюється дія Постанови № 787 (далі — організаціях), мають бути створені формування цивільного захисту.

Формування цивільного захисту утворюються як пости, ланки, групи, бригади, колони, команди та загони на непрофесійній основі і входять до складу сил цивільного захисту.

Залежно від призначення формування цивільного захисту можуть бути:

  • рятувальні,
  • аварійно-відновлювальні,
  • аварійно-технічні,
  • пожежні,
  • інженерні,
  • медичні,
  • транспортні,
  • ремонтні,
  • радіаційного і хімічного спостереження,
  • санітарної обробки людей,
  • спеціальної обробки майна, одягу та транспорту,
  • матеріально-технічного та продовольчого забезпечення,
  • зв’язку,
  • захисту сільськогосподарських тварин та рослин,
  • обслуговування захисних споруд цивільного захисту,
  • інші.

Формування цивільного захисту призначені для проведення великих обсягів робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у т. ч. тих, що виникли внаслідок воєнних (бойових) дій чи терористичних актів, а також проведення відновлювальних робіт, які потребують залучення великої кількості населення і техніки, в організаціях, де створено такі формування.

За рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій, міських рад у містах обласного значення та за згодою керівників організацій формування цивільного захисту можуть залучатися до виконання завдань за призначенням на об’єктах інших організацій або на визначених територіях.

Примірне положення про формування цивільного захисту буде затверджено Міноборони України.

Звісно, фахівців кадрових служб організацій, віднесених до відповідної категорії цивільного захисту (особливої важливості, першої або другої категорії), найбільше хвилюватиме, кого і на яких підставах можна призначати до складу формувань цивільного захисту.

Відповідь знаходимо у пункті 7 Постанови № 787: до формувань цивільного захисту призначаються на добровільній основі працівники суб’єктів господарювання, які здатні за станом здоров’я виконувати роботи в умовах надзвичайної ситуацій, у тому числі чоловіки віком від 18 до 60 років та жінки — від 18 до 55 років, за винятком вагітних, жінок, які мають дітей віком до 8 років, інвалідів I та II групи, та осіб, що входять до складу професійних аварійно-рятувальних служб, (далі — працівники).

Призначення працівників до формувань цивільного захисту та керівників цих формувань здійснюється відповідно до укладеного трудового договору суб’єктами господарювання згідно з рішенням про утворення таких формувань.

Чисельність працівників, які призначаються до складу формувань цивільного захисту, не повинна перевищувати 10–15% загальної чисельності працюючих в організації.

Важливо:

Умови виконання призначеними до формувань цивільного захисту працівниками покладених на них обов’язків, а також порядок їх заохочення обумовлюються у колективних договорах, і визначаються окремими наказами керівників організацій.

Облік працівників, а також техніки і майна, визначених для використання під час проведення аварійно-відновлювальних робіт, ведеться суб’єктами господарювання, що утворили формування. За працівниками закріплюються визначені для використання під час проведення аварійно-відновлювальних робіт техніка і майно суб’єктів господарювання, що утворили формування, в обсягах, передбачених у положеннях про відповідне формування (п. 9, 10 Постанови № 787 ).

 

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява на відстрочку від мобілізації через інвалідність члена сім’ї

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації через інвалідність члена сім'ї. Його доволі часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
8243

Калькулятор кількості кадровиків

Якщо ваше підприємство належить до тих, що стрімко розвиваються, ви плануєте створювати нові підрозділи, філіали, добирати нових працівників, варто знати: це — додатковий оберемок кадрових справ. В нагоді стане зручний сервіс — «Калькулятор кількості кадровиків». Він зекономить ваш час на розрахунках і дасть змогу ліпше підготуватися до розмови з керівником про нагальну потребу прийняти на роботу ще одного працівника відділу кадрів.
9479

Заява на відстрочку від мобілізації у зв’язку з утриманням трьох дітей

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від мобілізації у зв’язку з утриманням трьох дітей, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
11800

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
1390

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді