На підприємствах, що експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки або потенційно небезпечні об’єкти, мають бути створені формування цивільного захисту

Порядок утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 № 787. Працівники призначаються до формувань цивільного захисту на добровільній основі, а порядок заохочення учасників формувань цивільного захисту має бути обумовлений у колективному договорі та наказі керівника

Дія постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту» від 09.10.2013 № 787 (далі — Постанова № 787) поширюється на суб’єктів господарювання, які мають чисельність працюючого персоналу понад 50 осіб та володіють транспортною, будівельною, комунальною, медичною, пожежною та іншою спеціальною технікою і відповідають одній з таких умов:

віднесені до відповідної категорії цивільного захисту (особливої важливості, першої або другої категорії) (ст. 54 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI);
мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та (або) продовжують свою виробничу діяльність в особливий період;
експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки або потенційно небезпечні об’єкти.

На підприємствах, в установах, організаціях, на яких поширюється дія Постанови № 787 (далі — організаціях), мають бути створені формування цивільного захисту.

Формування цивільного захисту утворюються як пости, ланки, групи, бригади, колони, команди та загони на непрофесійній основі і входять до складу сил цивільного захисту.

Залежно від призначення формування цивільного захисту можуть бути:

  • рятувальні,
  • аварійно-відновлювальні,
  • аварійно-технічні,
  • пожежні,
  • інженерні,
  • медичні,
  • транспортні,
  • ремонтні,
  • радіаційного і хімічного спостереження,
  • санітарної обробки людей,
  • спеціальної обробки майна, одягу та транспорту,
  • матеріально-технічного та продовольчого забезпечення,
  • зв’язку,
  • захисту сільськогосподарських тварин та рослин,
  • обслуговування захисних споруд цивільного захисту,
  • інші.

Формування цивільного захисту призначені для проведення великих обсягів робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у т. ч. тих, що виникли внаслідок воєнних (бойових) дій чи терористичних актів, а також проведення відновлювальних робіт, які потребують залучення великої кількості населення і техніки, в організаціях, де створено такі формування.

За рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій, міських рад у містах обласного значення та за згодою керівників організацій формування цивільного захисту можуть залучатися до виконання завдань за призначенням на об’єктах інших організацій або на визначених територіях.

Примірне положення про формування цивільного захисту буде затверджено Міноборони України.

Звісно, фахівців кадрових служб організацій, віднесених до відповідної категорії цивільного захисту (особливої важливості, першої або другої категорії), найбільше хвилюватиме, кого і на яких підставах можна призначати до складу формувань цивільного захисту.

Відповідь знаходимо у пункті 7 Постанови № 787: до формувань цивільного захисту призначаються на добровільній основі працівники суб’єктів господарювання, які здатні за станом здоров’я виконувати роботи в умовах надзвичайної ситуацій, у тому числі чоловіки віком від 18 до 60 років та жінки — від 18 до 55 років, за винятком вагітних, жінок, які мають дітей віком до 8 років, інвалідів I та II групи, та осіб, що входять до складу професійних аварійно-рятувальних служб, (далі — працівники).

Призначення працівників до формувань цивільного захисту та керівників цих формувань здійснюється відповідно до укладеного трудового договору суб’єктами господарювання згідно з рішенням про утворення таких формувань.

Чисельність працівників, які призначаються до складу формувань цивільного захисту, не повинна перевищувати 10–15% загальної чисельності працюючих в організації.

Важливо:

Умови виконання призначеними до формувань цивільного захисту працівниками покладених на них обов’язків, а також порядок їх заохочення обумовлюються у колективних договорах, і визначаються окремими наказами керівників організацій.

Облік працівників, а також техніки і майна, визначених для використання під час проведення аварійно-відновлювальних робіт, ведеться суб’єктами господарювання, що утворили формування. За працівниками закріплюються визначені для використання під час проведення аварійно-відновлювальних робіт техніка і майно суб’єктів господарювання, що утворили формування, в обсягах, передбачених у положеннях про відповідне формування (п. 9, 10 Постанови № 787 ).

 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19169

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118791

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520917

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
477

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33323

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді