Середній заробіток мобілізованому працівнику: чи виплачувати у разі загибелі

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
За працівником, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток до дня оголошення судом його померлим

Мінсоцполітики в листі від 29.04.2016 № 494/13/84-16 нагадало, що закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України (ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII).

Військова служба закінчується у разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим (п. 7 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153).

Разом з тим, за працівниками, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації та загинули під час проходження військової служби, зберігається місце роботи, посада і виплачується середній заробіток до дня оголошення судом їх померлими (ч. 5 ст. 119 КЗпП).

Тобто роботодавець зобов’язаний зберігати місце роботи, посаду і виплачувати середній заробіток працівникові, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, до дня оголошення судом його померлим.

Щодо стягнення надмірно виплачених сум, то заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, виплачені юридичною особою за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, поверненню не підлягають (ст. 1215 Цивільного кодексу України).

Ольга Савченко,
експерт Експертус: Кадри

Від редакції

Детальніше про пільги працівників, призваних на військову службу, — в експертних статтях:

Працівник уклав 6-місячний контракт на військову службу: чи зберігати посаду і середній заробіток
(«Кадровик-01» № 04/2016)

Гарантії працівникам, які виконують військовий обов’язок у 2014-2016 роках
(«Кадровик-01» № 02/2016)

Працівника призивають на строкову військову службу не під час мобілізації: звільняємо чи увільняємо?
Кадровик-01» № 11/2015)

Призов на строкову військову службу під час мобілізації: звільняти чи ні
Кадровик-01» № 04/2015)

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
30011

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати, як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
266962

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
11089

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
49222

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
120730

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді