Законом України від 24.12.2015 № 921-VIII посилено гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб (далі — Закон № 921).
Законом № 921 внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі — Закон № 1706).
Так, Закон № 1706 доповнено статтею 4-1, якою визначено центральний орган виконавчої влади, який відповідатиме за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, а саме центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім’ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.
Окрім того, уточнено порядок набуття внутрішньо переміщеною особою статусу безробітної.
Так, внутрішньо переміщена особа, яка звільнилася з роботи, за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення, а також періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструватиметься як безробітна та отримуватиме допомогу по безробіттю, соціальні та інші послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття відповідно до законодавства.
Внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи, у разі неможливості продовження роботи за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття зможе припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви). У разі припинення приймання поштових відправлень на/з території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 Закону № 1706, така заява подаватиметься до відповідного центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи.
Взята на облік внутрішньо переміщена особа, яка не має документів, необхідних для надання статусу безробітного, отримуватиме статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури. До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату (дохід), страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначатиметься у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття.
Підготувала Ольга Савченко,
експерт Експертус Кадри