Держпраці попереджає: не завжди працівник порушує дисципліну, відмовляючись виконувати роботу

Перед застосуванням до працівника дисциплінарного стягнення, роботодавець має звернути увагу на положення законодавства про працю, спрямовані на захист прав працівників і убезпечення їх від дій роботодавця.

Управління Держпраці у Хмельницькій області нагадує, що дисциплінарна відповідальність полягає у застосуванні до працівника дисциплінарних стягнень — догани чи звільнення (ст. 147 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Окрім того, законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

Держпраці зауважує, що дисциплінарне стягнення застосовують до працівника за невиконання або неналежне виконання ним трудових обов’язків.

Однак, Держпраці звертає увагу роботодавця на певні положення трудового законодавства, спрямовані на захист прав працівників і убезпечення їх від дій роботодавця. Не є порушенням трудової дисципліни відмова працівника від виконання роботи, якщо:

  • така робота не передбачена трудовим договором. Роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП);
  • виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища. За таких обставин працівник має право відмовитися від дорученої йому роботи (ст. 153 КЗпП);
  • таку роботу відповідно до законодавства роботодавець не вправі вимагати від певних категорій працівників. Наприклад, заборонено залучати до робіт у нічний час та надурочних робіт вагітних, жінок, які мають дітей до трьох років, неповнолітніх працівників (ст. 55, ст. 63 КЗпП).

Також роботодавець має врахувати, що захід дисциплінарного стягнення «звільнення з роботи» не застосовують за будь-який дисциплінарний проступок працівника, а лише за умови наявності підстав для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, що пов’язані з дисциплінарною відповідальністю працівника (ст. 40 та 41 КЗпП).

Дисциплінарне стягнення у формі звільнення — правомірно за умови:

  • систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувались заходи дисциплінарного чи громадського стягнення (п. 3 ст. 40 КЗпП);
  • прогулу (у т. ч. відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин (п. 4 ст. 40 КЗпП);
  • появи працівника на роботі у нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння (п. 7 ст. 40 КЗпП);
  • вчинення працівником за місцем роботи розкрадання майна роботодавця (п. 8 ст. 40 КЗпП);
  • одноразового грубого порушення трудових обов’язків працівниками, зазначеними у пункті 1 статті 41 КЗпП.

За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області

А також читайте у е-журналі «Кадровик-01»:

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5489

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41188

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19229

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96922

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26038

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді