Держпраці попереджає: не завжди працівник порушує дисципліну, відмовляючись виконувати роботу

Перед застосуванням до працівника дисциплінарного стягнення, роботодавець має звернути увагу на положення законодавства про працю, спрямовані на захист прав працівників і убезпечення їх від дій роботодавця.

Управління Держпраці у Хмельницькій області нагадує, що дисциплінарна відповідальність полягає у застосуванні до працівника дисциплінарних стягнень — догани чи звільнення (ст. 147 Кодексу законів про працю України; КЗпП). Окрім того, законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

Держпраці зауважує, що дисциплінарне стягнення застосовують до працівника за невиконання або неналежне виконання ним трудових обов’язків.

Однак, Держпраці звертає увагу роботодавця на певні положення трудового законодавства, спрямовані на захист прав працівників і убезпечення їх від дій роботодавця. Не є порушенням трудової дисципліни відмова працівника від виконання роботи, якщо:

  • така робота не передбачена трудовим договором. Роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором (ст. 31 КЗпП);
  • виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища. За таких обставин працівник має право відмовитися від дорученої йому роботи (ст. 153 КЗпП);
  • таку роботу відповідно до законодавства роботодавець не вправі вимагати від певних категорій працівників. Наприклад, заборонено залучати до робіт у нічний час та надурочних робіт вагітних, жінок, які мають дітей до трьох років, неповнолітніх працівників (ст. 55, ст. 63 КЗпП).

Також роботодавець має врахувати, що захід дисциплінарного стягнення «звільнення з роботи» не застосовують за будь-який дисциплінарний проступок працівника, а лише за умови наявності підстав для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, що пов’язані з дисциплінарною відповідальністю працівника (ст. 40 та 41 КЗпП).

Дисциплінарне стягнення у формі звільнення — правомірно за умови:

  • систематичного невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього розпорядку, якщо до працівника раніше застосовувались заходи дисциплінарного чи громадського стягнення (п. 3 ст. 40 КЗпП);
  • прогулу (у т. ч. відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин (п. 4 ст. 40 КЗпП);
  • появи працівника на роботі у нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння (п. 7 ст. 40 КЗпП);
  • вчинення працівником за місцем роботи розкрадання майна роботодавця (п. 8 ст. 40 КЗпП);
  • одноразового грубого порушення трудових обов’язків працівниками, зазначеними у пункті 1 статті 41 КЗпП.

За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області

А також читайте у е-журналі «Кадровик-01»:

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка по догляду за дитиною до 3 років: оформлення

Декретна відпустка до 3 років — право як матері, так і батька дитини. Чи відрізняється відпустка по догляду за дитиною до 3 років батькові від тої, що може надаватися матері дитини? Відповідь на це питання та алгоритм, за яким відпустка по догляду за дитиною до 3-х років на вашому підприємстві буде оформлена правильнота швидко — у статті.
61316

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
259260

Характеристика студента за результатами практики

Практика студентів є частиною процесу підготовки спеціалістів у закладах вищої освіти. Після її закінчення організація — база практики зобов’язана дати характеристику на кожного студента-практиканта, в якій оцінити якість підготовленого ним звіту.
143918

Зразок наказу про суміщення посад

Доручити працівникові додаткову роботу на умовах суміщення посад роботодавець може або за погодженням з працівником, або, прийнявши одностороннє рішення про це — у порядку зміни істотних умов праці відповідно до вимог КЗпП. Зразок наказу про суміщення посад 2024 — у статті.
143293

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді