Робота за сумісництвом працівників державних організацій: специфіка

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Міністерство соціальної політики України у листі від 05.06.2015 № 226/06/186-15 роз’яснило особливості тривалості робочого часу, обчислення страхового стажу та оплати тимчасової непрацездатності сумісників державних організацій

Міністерство соціальної політики України у листі від 05.06.2015 № 226/06/186-15 роз’яснило особливості тривалості робочого часу, обчислення страхового стажу та оплати тимчасової непрацездатності сумісників державних організацій.

Робота за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій (далі — організація) регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245 (далі — Постанова) та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затвердженим наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну України від 28.06.1993 № 43.

Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції» від 04.03.2015 № 81 передбачено, що на період проведення антитерористичної операції положення пунктів 2–4 Постанови щодо тривалості роботи за сумісництвом, порядку надання відпустки та заборони роботи за сумісництвом (крім заборони, встановленої законом) не застосовуються до працівників державних організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції.

Відомо, нормативно-правові акти набирають чинності з моменту опублікування і зворотної дії в часі не мають, якщо це прямо не передбачено у самому акті. Тому прийняття працівників державних організацій на роботу за сумісництвом на більше ніж 0,5 ставки до 11.03.2015 вважається порушенням законодавства про працю, що тягне за собою притягнення до відповідальності згідно із законодавством (ст. 265 Кодексу законів про працю України).

Питання розрахунку страхового стажу застрахованій особі законодавчо врегульовано. Страхувальник має використовувати дані Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, отримані від застрахованої особи у вигляді довідки від Пенсійного фонду України.

Ненадання довідки ПФУ не позбавляє застраховану особу права на отримання матеріального забезпечення згідно з наданим листком непрацездатності (його копії — за роботою за сумісництвом), але це матеріальне забезпечення буде призначатися страхувальником виходячи зі страхового стажу, розрахованого у встановленому порядку.

Щодо документів, необхідних для призначення матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, слід зазначити, що наявність копії листка непрацездатності за сумісництвом, засвідченої підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи, є вимогою частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Відповідно до норм Закону № 1105 застраховані особи мають право на отримання матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання страхового випадку у період роботи. Підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності зазначено в статті 23 Закону № 1105.

Якщо немає підстав для відмови в оплаті листка непрацездатності, то, на думку Мінсоцполітики України, роботодавець повинен призначати матеріальну допомогу на підставі оригіналу листка непрацездатності.

Інформацію щодо відсутності у застрахованої особи заробітної плати (доходу) в розрахунковому періоді за основним місцем роботи також можна підтвердити за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що веде ПФУ.

 

Підготувала Ольга Янчіцька,

головний редактор газети «Експертус Тиждень», редактор Експертус Кадри

 

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
89

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
6027

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1026

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530629

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124036

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді