Верховний суд України роз’яснив особливості виплати незаконно звільненому працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Судова палата у цивільних справах Верховного суду України 09.12.2015 розглянула справу № 6-2123цс15 за позовом звільненого працівника до підприємства щодо скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу

Судова палата у цивільних справах Верховного суду України 09.12.2015 розглянула справу № 6-2123цс15 за позовом звільненого працівника до підприємства щодо скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

З червня 2011 року позивач працював у відповідача на посаді заступника директора торговельного центру № 17. 23.05.2012 його було звільнено з роботи на підставі частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) у зв’язку зі скороченням штату.

Позивач вважав своє звільнення незаконним, оскільки на порушення вимог статті 49-2 КЗпП йому не було запропоновано іншу роботу, хоча вакантні посади у відповідача існували.

Апеляційний суд, з висновками якого погодився й суд касаційної інстанції, виходячи з того, що звільнення відбулося з порушенням вимог статті 49-2 КЗпП (позивачу не були запропоновані всі наявні на підприємстві вакантні посади, які відповідали його освітньо-кваліфікаційному рівню, досвіду та стажу роботи) ухвалив рішення про поновлення позивача на роботі.

Висновок, зроблений судом у справі, яка переглядалася, щодо застосування статті 49-2 КЗпП повністю відповідає висновку, викладеному в постановах Верховного Суду України від 01.04.2015 та від 01.07.2015.

Однак, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні касаційним судом норм частини другої статті 235 КЗпП, Верховний Суд України сформулював наступну правову позицію.

Вимушений прогул — це час, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати.

Апеляційний суд, з висновками якого погодився й суд касаційної інстанції, задовольняючи в повному обсязі позовні вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнув 429 417 грн. 12 коп. за період з 23.05.2012 по 30.06.2015, тобто з дня звільнення до дня ухвалення судового рішення.

Проте суд не врахував, що у згаданий період позивача було поновлено на посаді на виконання попереднього рішення Апеляційного суду Львівської області від 09.04.2014 у цій же справі, але пізніше у зв’язку зі скасуванням цього рішення судом касаційної інстанції, відповідач цей наказ скасував та провів розрахунок з позивачем, внаслідок якого в період роботи після поновлення позивач на виконання судового рішення отримав певні суми виплат.

Виплата середньомісячної заробітної плати виплачується поновленому працівнику саме за час (період) вимушеного прогулу. Отже, середньомісячна заробітна плата не може бути стягнута за період, коли працівник був тимчасово поновлений, працював на посаді та отримував заробітну плату згідно з умовами трудового договору.

Підготувала Ольга Савченко,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
90

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
6041

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1028

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530639

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124044

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді