Зареєстровано альтернативний законопроект про скасування трудових книжок працівників

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Народні депутати України Н. Королевська та Ю. Солод 10.12.2015 зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівників» (№ 3507-1) як альтернативний до поданого Урядом законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення кадрової роботи платниками податків» ( № 3507)

Народні депутати України Н. Королевська та Ю. Солод 10.12.2015 зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівників» (№ 3507-1) як альтернативний до поданого Урядом законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення кадрової роботи платниками податків» ( № 3507).

На думку народних депутатів, скасування такого інституту як трудова книжка з виключенням її згадування із законів України, а також відстрочення наповнення Реєстру на 5 років (як передбачено законопроектом Кабміну) несе певні ризики, а саме:

  • викликає занепокоєння питання щодо підтвердження трудового стажу для осіб, які працювали на підприємствах у зоні проведення антитерористичної операції, що припинили або призупинили свою діяльність;
  • викликає сумнів щодо доцільності скасування без надання альтернативи для внутрішньо переміщених осіб можливості підтвердити своє місце проживання в районах проведення антитерористичної операції трудовою книжкою з відміткою про роботу на певному підприємстві;
  • можуть виникнути певні суперечності та проблеми у разі скасування інституту трудової книжки з одночасним «залишенням» її у нормах законодавства, що регулює питання підтвердження трудовою книжкою існування в минулому трудових відносин, зокрема, підтвердження права на земельну частку (пай) та оформлення свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) чорнобильців, які на момент евакуації чи переселення були членами сільськогосподарських підприємств;
  • тривалий процес наповнення Реєстру може викликати певні проблеми під час необхідності підтвердження трудового стажу людини, інформацію про який ще не внесено до Реєстру;
  • поданим Урядом законопроектом охоплено не весь перелік законодавчих актів, які регулюють правовідносини із застосуванням трудової книжки. Так, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт» від 02.10.2012 № 5394-VI (далі — Закон № 5394) передбачено право інженерів-землевпорядників без складання кваліфікаційних іспитів отримати кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника у разі якщо вони працюють у складі суб’єктів господарювання, що у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, та призначені відповідальними за якість робіт, що ліцензуються, або перебувають на державній службі та мають стаж служби у державних органах земельних ресурсів понад три роки. При цьому зазначені особи мають подати до відповідного органу заяву, копію документа (документів) про вищу освіту та копію трудової книжки. Тому зазначене питання також потребує законодавчого врегулювання у зв’язку з ліквідацією інституту трудової книжки.

Законопроектом № 3507-1 передбачається скасування інституту трудової книжки тільки після повної передачі до Реєстру необхідної інформації про трудову діяльність працівників, яку пропонується здійснити до 01.01.2017.

Визначаються випадки, коли трудова книжка може бути підтвердженням та застосована після скасування норм про її ведення роботодавцем, а саме:

  • з метою виправлення виявлених розбіжностей між даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та трудової книжки;
  • при розгляді трудових спорів;
  • для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення особи, при взятті на облік внутрішньо переміщених осіб;
  • для підтвердження права на земельну частку (пай) громадян України відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 № 899-IV;
  • для оформлення свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) громадян України відповідно до Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII.

Протягом трьох років з дня набрання чинності законопроекту трудова книжка буде основним документом про трудову діяльність працівників підприємств, установ та організацій, що призупинили (припинили) свою діяльність через проведення на окремих територіях Донецької та Луганської областей антитерористичної операції. Такий перехідний період дозволить уникнути проблем із необхідністю підтвердження своїх трудових прав вказаними особами.

Додатково планується внести зміни до Прикінцевих та перехідних положень Закону № 5394 в частині надання документів замість трудової книжки, які підтверджують наявність права на отримання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

На думку авторів законопроекту № 3507-1, прийняття проекту у запропонованій, відмінній від урядової, редакції дозволить мінімізувати ризики та можливі негативні наслідків, що можуть виникнути в результаті скасування інституту трудової книжки.

Підготувала Ольга Савченко,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14249

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
6205

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
99

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1054

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530866

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді