Держпраці інформує про нову інструкцію з охорони праці в агропромисловому секторі

Правила поширено на всі суб’єкти господарювання, незалежно від форм власності та організаційно — правової форми, які здійснюють діяльність, пов’язану зі зберіганням та переробкою зерна.

Головне управління Держпраці у Луганській області нагадує, що затверджений новий Покажчик нормативно-правових актів з охорони праці (наказ Держпраці від 15.01.2018 № 9; далі — Покажчик № 9). Покажчиком № 9 передбачені нові  Правила охорони праці для працівників, зайнятих на роботах зі зберігання та переробки зерна, НПАОП 15.0-1.01-17, затверджені наказом Мінсоцполітики від 29.09.2017 № 1504 (далі — Правила).

Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання, незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, які здійснюють діяльність, пов’язану зі зберіганням та переробкою зерна та є обов’язковим для роботодавців та працівників при виконанні робіт (технологічних процесів) зі зберігання та переробки зерна.

В Правилах визначено обов’язок роботодавців:

  • розробити та затвердити акти та інструкції з охорони праці;
  • розробити та затвердити перелік робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підприємстві за нарядами — допусками, зафіксованими в журналі;
  • отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та подати декларацію відповідності його матеріально — технічної бази;
  • за рахунок власних коштів забезпечити працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, проводити навчання і перевірку знань з питань охорони праці працівників підприємства, попередній (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди;
  • проводити атестацію робочих місць за умовами праці на робочих місцях, де технологічні процеси, використовувані обладнання, сировина, матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, дотримувати допустимі норми небезпечних і шкідливих виробничих чинників у виробничих приміщеннях та на робочих місцях, тощо.

Правилами встановлені вимоги безпеки:

  • до технологічних посудин — під час здійснення технологічних процесів, під час виконання робіт у силосах і бункерах, у складських приміщеннях, робіт із застосуванням пестицидів;
  • при експлуатації зерноочисного устаткування, устаткування для обробки зерна водою та теплом, устаткування для виробництва круп, комбікормів, устаткування з оброблення гібридного та сортового насіння кукурудзи.

За інформацією Головного управління Держпраці у Луганській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40836

Калькулятор кількості кадровиків

Якщо ваше підприємство належить до тих, що стрімко розвиваються, ви плануєте створювати нові підрозділи, філіали, добирати нових працівників, варто знати: це — додатковий оберемок кадрових справ. В нагоді стане зручний сервіс — «Калькулятор кількості кадровиків». Він зекономить ваш час на розрахунках і дасть змогу ліпше підготуватися до розмови з керівником про нагальну потребу прийняти на роботу ще одного працівника відділу кадрів.
11812

Причетність кадровика до проведення атестації робочих місць за умовами праці

Атестація робочих місць за умовами праці: для чого проводиться, чи забезпечує кадрова служба підприємства її проведення та чи можна відтермінувати в умовах воєнного стану. На ці запитання знайдете відповіді у статті.
5501

Формування кадрового резерву на підприємстві

Як правильно сформувати кадровий резерв, а потім ефективно працювати з резервістами? Покроковий алгоритм допоможе вирішити ці завдання, а також сприятиме покращенню процесу відбору персоналу при переведенні на інші посади, навчанні працівників новим професіям, методам праці, технологіям.
20997

Мотивація працівників у 2020 році

Мотивація працівників в сучасних умовах — одне із найважливіших завдань HR-менеджерів та кадровиків. Для того щоб правильно мотивувати до роботи підлеглих, керівник має насамперед добре розуміти людську природу. Пропонуємо вам 12 ідей, які допоможуть надихнути персонал на плідну роботу у 2020 році. Не відкладайте на потім, адже рік вже розпочався.
14236

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді