Мінсоцполітики затвердило професійний стандарт «Вчитель початкових класів»

На основі стандарту складають посадову інструкцію та добирають педагога
Новий профстандарт «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти» розроблений Міносвіти, а затверджений наказом Мінсоцполітики від 10.08.2018 № 1143.
Профстандарт вчителя визначає:
  • узагальнену назву професії
  • назви типових посад
  • місце професії (посади, професійної назви роботи) в організаційно-виробничій структурі закладу освіти
  • умови праці
  • умови допуску до роботи за професією
  • документи, що підтверджують професійну та освітню кваліфікацію, її віднесення до рівня Національної рамки кваліфікацій (НРК):
  • вимоги до навчання та підвищення кваліфікації
  • нормативно-правову база, що регулює відповідну професійну діяльність
  • перелік трудових функцій.
Професійний стандарт — це затверджені в установленому порядку вимоги до кваліфікації працівників, їх компетентності, що визначаються роботодавцями і слугують основою для формування професійних кваліфікацій (ст. 33-1 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 103/98-ВР; далі — Закон про профосвіту).

Для кадровика професійний стандарт — деталізована основа для посадової чи робочої інструкції, опису вакансії у звіті № 3-ПН, атестації, присвоєння кваліфікаційних розрядів.
Для менеджера з персоналу — це орієнтир для добору кадрів, формування кадрового резерву, оцінки та розвитку навичок і компетенцій у працівників, підвищень, визначення реальних потреб у навчанні й тренінгах.


Мета професійного стандарту — систематизувати трудові дії, що виконує працівник на робочому місці, шляхом їх аналізу та викладення у формі відповіді на запитання «що робить?».
Багато країн застосовують професійні стандарти в системі освіти та кадровій практиці: Великобританія, США, Японія, Росія та ін.

В Україні розроблення професійних стандартів стартувало у 2008-2009 рр. Нині затверджено і впроваджено в практику понад 70 професійних стандартів, робота триває.

Пошук по Класифікатору професій

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
22203

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
40

Відпустка без збереження заробітної плати в період дії воєнного стану та у мирний час

Якщо працівник бажає оформити відпустку без збереження заробітної плати, кадровик враховує норми Закону про відпустки та й зміни, внесені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Як оформити відпустку за власний рахунок? Чи правомірно відмовляти в наданні такої відпустки працівнику?
138268

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2025 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
574941

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді