⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір
Народні депутати зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу» (законопроект № 10118).
Насамперед Кодекс України про адміністративні правопорушення планують доповнити статтею 173-5, яка надає визначення мобінгу та встановлює адміністративну відповідальність за означені дії.
Адміністративна відповідальність:
- штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн);
- громадські роботи на строк від 20 до 60 годин.
Також визначення терміну продублюють в Законі України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Згідно із законопроектом Мобінг (цькування) — діяння учасників трудових відносин, які полягають у психологічному, фізичному, економічному насильстві, у т. ч. із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно працівника підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами або такою особою стосовно інших учасників трудових відносин з метою приниження їх людської гідності за певними ознаками, створення стосовно них напруженої, ворожої, образливої атмосфери та примушування учасника трудових відносин до зміни місця роботи.
Типові ознаки мобінгу (цькування):
- систематичність (повторюваність) діяння;
- наявність сторін — кривдник, потерпілий (жертва мобінгу), спостерігачі (за наявності);
- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.
Заходи, спрямовані на запобігання та протидію мобінгу (цькування) на підприємствах, установах, організаціях, та контроль за їх виконанням роботодавець має унормувати в колдоговорі. Для цього планують доповнити відповідною нормою статтю 13 КЗпП та статтю 7 Закону України «Про колективні договори і угоди».
Як зазначили автори законопроекту в пояснювальній записці, в Україні поняття мобінг з’явилося порівняно нещодавно, на законодавчому рівні питання протидії та заборони мобінгу не врегульовано. Законопроект покликаний привести норми українського законодавства у відповідність до європейського законодавства та забезпечити захист від дискримінації й психологічного тиску в трудовому колективі.
Мінзарплата та мінімальний оклад у штатному розписі 2019
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри