Держпраці нагадує, що стаття 23 Закону «Про запобігання корупції» забороняє держслужбовцям та особам місцевого самоврядування вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб, якщо:
- держслужбовець або посадова особа ОМС виконує посадові обов’язки;
- дарувальник підпорядковується такій особі.
Закон дозволяє прийняти подарунок, який відповідає загальновизнаним уявленням про гостинність, якщо його вартість не перевищує один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття (з 01.01.2019 — 1921 грн). Сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не повинна перевищити двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня того року, в якому прийняті подарунки.
Подарунок може коштувати дорожче, якщо його:
- подарували близькі особи;
- одержали як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.
Подарунок — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової, держслужбовцям або особам місцевого самоврядування (ст. 1 Закону «Про запобігання корупції»).
Розмір штрафів за порушення у сфері праці
Держслужбовця чи посадову особу ОМС за порушення цих обмежень оштрафують на суму від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НДМГ), а подарунок конфіскують (ст. 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення). За повторне порушення протягом року:
- оштрафують у розмірі від 200 до 400 НДМГ,
- конфіскують подарунок (пожертву),
- позбавлять права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік.
Відповідно до Податкового кодексу України розмір НДМГ — 17 грн.
Управління Держпраці у Хмельницькій області
Кадровики роблять помилки, які можуть коштувати їм 510-1700 грн. За що штрафують кадровиків і як пом’якшити покарання?