Проект нового Порядку перевірок страхувальників містить підстави для проведення перевірок, перелік питань для перевірки і форми актів
Проект нового Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів ФСС (далі — Порядок) включає до графіка планових перевірок підприємства, в яких:
- зросла кількість оплачених листків непрацездатності, днів тимчасової непрацездатності (вагітності та пологів), або суми матеріального забезпечення на їх оплату в порівнянні з аналогічним періодом минулого року;
- виплачували лікарняні застрахованій особі в межах, наближених до максимальних розмірів у розрахунку на один день;
- оплачували тимчасову непрацездатність без сплати страхувальником єдиного внеску.
Якщо таких підстав немає — підприємство перевірятимуть один раз на три роки.
7 документів комісії із соцстраху, що допоможуть пережити перевірку
За новим Порядком ФСС перевірятиме підприємство без попередження, якщо:
- підприємство протягом місяця подало ФСС для оплати листки непрацездатності, видані 10% і більше працівникам (а для підприємств з чисельністю до 50 осіб — 50% і більше) якщо не зростає рівень захворюваності;
- один заклад охорони здоров’я або лікар — фізична особа — підприємець видав 30% і більше листків непрацездатності;
- видатки ФСС у порівнянні з попереднім місяцем збільшились в 1,1 і більше разів, а фонд оплати праці не збільшився;
- робочий орган ФСС виявив неправомірне використання коштів Фонду за результатами камеральної перевірки;
- працівник повідомив ФСС про порушення страхувальником законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Одне з питань при перевірці ФСС — робота комісії із соціального страхування.
Якщо в результаті перевірки ФСС прийняв рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій, страхувальник може оскаржити рішення в судовому порядку або звернувшись до спеціальної комісії Фонду з питань вирішення спорів. Скаргу можна буде подати протягом 10 робочих днів з моменту отримання рішення.
Новий Порядок містить форми направлення на перевірку, повідомлення про її початок, акту перевірки тощо.
Галина Бєлікова
Лікарняні: 25 статей для кадровика
Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.