Доля нового Правопису під загрозою — його оскаржують у суді

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Ще не встигли українці детально вивчити нову редакцію Українського правопису й натішитися спрощенням деяких правил та «узаконенням» ексклюзивних мовних цікавинок, як знайшлися батьки, що від імені своєї дитини намагаються відмінити нововведення через суд.

Мати семикласниці з Херсону позивається до КМУ. На її думку, уряд не мав повноважень затверджувати постанову «Питання українського правопису» № 437 від 22.05.2019 та не врахував реального стану розвитку української мови, що ускладнить її вивчення та грамотне використання.

Новий український правописСКАЧАТИ

Окружний адміністративний суд міста Києва провів підготовче засідання у справі та відклав її розгляд до 15.08.2019 — надав відповідачеві час для підготовки відзиву на позов та розміщення оголошення у ЗМІ.

Сама дівчинка також коментує своє прагнення відмінити нову редакцію Правопису — називає її «смішною» та порівнює повернення до деяких правил 1929 року з використанням плуга замість трактора.

Показово, що посилаються мати з донькою на «новини» та «інтернет», але є сумніви, що вони ознайомилися власне з текстом нової редакції Правопису. Адже деякі правила набагато спрощують життя і школярам, і дорослим — наприклад, нарізне написання слова «пів» з іменниками, коли йдеться про половину чогось: пів яблука, пів Європи, пів хвилини. Раніше треба було добряче посушити голову, аби пригадати всі нюанси щодо «половинок».

А ті правила, які згадують позивачка з донькою, як кумедні або застарілі, — це лише варіанти дозволеного вживання: радості — радости, Афіни — Атени, ефір — етер. До речі, дівчинка пофантазувала сама, чи допоміг інтернет, і навела як один з прикладів кумедних слів «тотоапарат» замість «фотоапарат». Насправді ж, такого слова не існує і воно не має жодного стосунку до нового Правопису. Адже правило варіантності стосується не будь-якого «ф», а лише того, яке в словах грецького походження передається буквосполученням «th».

Поки триватиме судовий розгляд можна, звісно, скористатися золотим армійським правилом «Не поспішай виконувати наказ, його ще можуть відмінити». А можна вже взяти до уваги корисні та цікаві нововведення, про які ми говорили у статті журналу «Кадровик-01» «Новий правопис: з проєкту в життя». Зверніть увагу на застереження для кадровиків — які правила варто застосовувати з обережністю.

Також із радістю презентуємо вам нову електронну книгу «Ділова українська в роботі кадровика», що стала подарунком нашим читачам на честь 13-річчя журналу «Кадровик-01».

Книга навчить вас правильно складати тексти документів та листів, грамотно вживати прізвища, числівники, родовий відмінок іменників. У ній ви також знайдете настанови, як дотримати вимог Закону про державну мову.

Доля нового Правопису під загрозою — його оскаржують у судіСтане у пригоді вебінар «Мовний закон: застосування та відповідальність».

Мовний закон 2019

ЗАПИС ВЕБІНАРУ

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок заяви працівника на суміщення посад

Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
60036

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
72

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
8493

Сумісництво та суміщення: принципова різниця, яку необхідно врахувати

Сумісництво і суміщення професій і посад є проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
103772

Прийняття на роботу під час воєнного стану: що врахувати

Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.
33912

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді