Мати семикласниці з Херсону позивається до КМУ. На її думку, уряд не мав повноважень затверджувати постанову «Питання українського правопису» № 437 від 22.05.2019 та не врахував реального стану розвитку української мови, що ускладнить її вивчення та грамотне використання.
Окружний адміністративний суд міста Києва провів підготовче засідання у справі та відклав її розгляд до 15.08.2019 — надав відповідачеві час для підготовки відзиву на позов та розміщення оголошення у ЗМІ.
Сама дівчинка також коментує своє прагнення відмінити нову редакцію Правопису — називає її «смішною» та порівнює повернення до деяких правил 1929 року з використанням плуга замість трактора.
Показово, що посилаються мати з донькою на «новини» та «інтернет», але є сумніви, що вони ознайомилися власне з текстом нової редакції Правопису. Адже деякі правила набагато спрощують життя і школярам, і дорослим — наприклад, нарізне написання слова «пів» з іменниками, коли йдеться про половину чогось: пів яблука, пів Європи, пів хвилини. Раніше треба було добряче посушити голову, аби пригадати всі нюанси щодо «половинок».
А ті правила, які згадують позивачка з донькою, як кумедні або застарілі, — це лише варіанти дозволеного вживання: радості — радости, Афіни — Атени, ефір — етер. До речі, дівчинка пофантазувала сама, чи допоміг інтернет, і навела як один з прикладів кумедних слів «тотоапарат» замість «фотоапарат». Насправді ж, такого слова не існує і воно не має жодного стосунку до нового Правопису. Адже правило варіантності стосується не будь-якого «ф», а лише того, яке в словах грецького походження передається буквосполученням «th».
Поки триватиме судовий розгляд можна, звісно, скористатися золотим армійським правилом «Не поспішай виконувати наказ, його ще можуть відмінити». А можна вже взяти до уваги корисні та цікаві нововведення, про які ми говорили у статті журналу «Кадровик-01» «Новий правопис: з проєкту в життя». Зверніть увагу на застереження для кадровиків — які правила варто застосовувати з обережністю.
Також із радістю презентуємо вам нову електронну книгу «Ділова українська в роботі кадровика», що стала подарунком нашим читачам на честь 13-річчя журналу «Кадровик-01».
Книга навчить вас правильно складати тексти документів та листів, грамотно вживати прізвища, числівники, родовий відмінок іменників. У ній ви також знайдете настанови, як дотримати вимог Закону про державну мову.
Стане у пригоді вебінар «Мовний закон: застосування та відповідальність».