Доля нового Правопису під загрозою — його оскаржують у суді

Ще не встигли українці детально вивчити нову редакцію Українського правопису й натішитися спрощенням деяких правил та «узаконенням» ексклюзивних мовних цікавинок, як знайшлися батьки, що від імені своєї дитини намагаються відмінити нововведення через суд.

Мати семикласниці з Херсону позивається до КМУ. На її думку, уряд не мав повноважень затверджувати постанову «Питання українського правопису» № 437 від 22.05.2019 та не врахував реального стану розвитку української мови, що ускладнить її вивчення та грамотне використання.

Новий український правописСКАЧАТИ

Окружний адміністративний суд міста Києва провів підготовче засідання у справі та відклав її розгляд до 15.08.2019 — надав відповідачеві час для підготовки відзиву на позов та розміщення оголошення у ЗМІ.

Сама дівчинка також коментує своє прагнення відмінити нову редакцію Правопису — називає її «смішною» та порівнює повернення до деяких правил 1929 року з використанням плуга замість трактора.

Показово, що посилаються мати з донькою на «новини» та «інтернет», але є сумніви, що вони ознайомилися власне з текстом нової редакції Правопису. Адже деякі правила набагато спрощують життя і школярам, і дорослим — наприклад, нарізне написання слова «пів» з іменниками, коли йдеться про половину чогось: пів яблука, пів Європи, пів хвилини. Раніше треба було добряче посушити голову, аби пригадати всі нюанси щодо «половинок».

А ті правила, які згадують позивачка з донькою, як кумедні або застарілі, — це лише варіанти дозволеного вживання: радості — радости, Афіни — Атени, ефір — етер. До речі, дівчинка пофантазувала сама, чи допоміг інтернет, і навела як один з прикладів кумедних слів «тотоапарат» замість «фотоапарат». Насправді ж, такого слова не існує і воно не має жодного стосунку до нового Правопису. Адже правило варіантності стосується не будь-якого «ф», а лише того, яке в словах грецького походження передається буквосполученням «th».

Поки триватиме судовий розгляд можна, звісно, скористатися золотим армійським правилом «Не поспішай виконувати наказ, його ще можуть відмінити». А можна вже взяти до уваги корисні та цікаві нововведення, про які ми говорили у статті журналу «Кадровик-01» «Новий правопис: з проєкту в життя». Зверніть увагу на застереження для кадровиків — які правила варто застосовувати з обережністю.

Також із радістю презентуємо вам нову електронну книгу «Ділова українська в роботі кадровика», що стала подарунком нашим читачам на честь 13-річчя журналу «Кадровик-01».

Книга навчить вас правильно складати тексти документів та листів, грамотно вживати прізвища, числівники, родовий відмінок іменників. У ній ви також знайдете настанови, як дотримати вимог Закону про державну мову.

Доля нового Правопису під загрозою — його оскаржують у судіСтане у пригоді вебінар «Мовний закон: застосування та відповідальність».

Мовний закон 2019

ЗАПИС ВЕБІНАРУ

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5491

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41191

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19232

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96929

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26042

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді