Одинока мати та нічні працівники у Трудовому кодексі

12 квітня 2016 року Робоча група з доопрацювання проекту Трудового кодексу (ТК) розглянула доопрацьовані норми, які викликали суперечності під час попереднього зібрання та які виконали члени робочої групи як «домашні завдання»

12 квітня 2016 року Робоча група з доопрацювання проекту Трудового кодексу (ТК) розглянула доопрацьовані норми, які викликали суперечності під час попереднього зібрання та які виконали члени робочої групи як «домашні завдання».

Коментує Сергій УКРАЇНЕЦЬ — заступник голови Укрнафтогазпрофспілки, заступник керівника робочої групи з доопрацювання проекту Трудового кодексу.

Строк попередження можна компенсувати грошима

Статтю 88 «Порядок звільнення у зв’язку зі скороченням» ТК доповнено новою нормою: за домовленістю сторін трудового договору попередження про наступне звільнення у зв’язку зі скороченням може бути замінено грошовою компенсацією у розмірі, встановленому колективним договором, але не менше розміру двох середньомісячних зарплат.

Відтепер працівник може відразу після попередження про своє звільнення піти з роботи, не чекаючи двох місяців.

Ірина ЖИТКОВА, головред Експертус Кадри: «Безумовно, робоча група підтримала таку позитивну новацію Мінсоцполітики. Зараз на практиці допускається за заявою працівника скоротити строк попередження про звільнення у зв’язку зі скороченням і звільнити до спливу двомісячного строку попередження на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП із виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше місячного середнього заробітку. Трудовий кодекс передбачає ще вигідніші умови, зокрема вихідна допомога виплачується працівнику, який має безперервний стаж роботи в цього роботодавця:

до 5 років — у розмірі середньомісячної зарплати;

до 10 років — у розмірі двомісячної середньої зарплати;

більше 10 років — у розмірі тримісячної середньої зарплати».

Відпрацьовано зміни до статті 134 ТК «Тривалість робочого часу в нічний час». У відповідності до міжнародних норм права дано визначення про те, хто відноситься до нічних працівників — це особи, які працюють не менше 3-х годин щоденного робочого часу та не менше ¼ частини річної норми робочого часу в нічний час (із 22:00 до 6:00).

Така новація важлива, зокрема при визначенні категорій працівників, які підлягають обов’язковому медичному огляду.

Ірина ЖИТКОВА, головред Експертус Кадри: «Робоча група погодилася на пропозицію Мінсоцполітики та експертів МОП ввести до Трудового кодексу поняття «працівники, які працюють у нічний час». Це відповідає Конвенції МОП № 171 1990 року про нічну працю, хоча її Україна не ратифікувала. «Нічні працівники» проходять безоплатні попередній і періодичний медогляди; для працівників створюються можливості для отримання першої медичної допомоги, у т. ч. швидка доставка, за потреби, до медичного закладу».

 Надано визначення одинокої матері

У статті 287 ТК надане визначення працівників із сімейними обов’язками: це мати, батько, усиновлювач, опікун, піклувальник, прийомні батьки, в окремих випадках інші члени сім’ї.

Ірина ЖИТКОВА, головред Експертус Кадри: «Упевнена, що тисячі моїх колег-кадровиків зітхнуть із полегшенням, адже з прийняттям Трудового кодексу нарешті з’явиться визначення поняття «одинокої матері». Приємно, що робоча група схвалила формулювання, запропоноване експертами «Кадровик-01»: «Одинока мати — жінка, у свідоцтві про народження дитини якої запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, жінка, яка має дитину, батька якої позбавлено батьківських прав, або батько помер, або його визнано таким, що зник без вісті».

Заборона дискримінації у сфері праці

Зміною до статті 3 ТК введено заборону дискримінації у сфері праці за ознакою сексуальної орієнтації. Це — європейська норма. А також записано: забороняється будь-яка дискримінація в сфері праці, зокрема, порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або не пряме обмеження прав працівників залежно від кольору шкіри, раси, релігійних або інших переконань.

З метою приведення цієї статті до норм Конвенції МОП № 111 внесено такі зміни: не вважається дискримінацією у сфері праці відмінності, винятки, чи переваги, або обмеження прав працівників, що належать від властивих певному виду робіт вимог: віку, рівню освіти, стану здоров’я, статі тощо.

Особи, які вважають, що вони зазнали дискримінації, мають право звернутися до суду і навести факт наявності дискримінації та викласти його письмово. На роботодавця покладається обов’язок доведення відсутності факту дискримінації.

Нормативні акти роботодавця

Важливі зміни внесено до статті 12 ТК: роботодавець самостійно приймає нормативні акти, що не можуть суперечити актам трудового законодавства, колективним договорам, угодам. У випадках, передбачених цим кодексом та колдоговорами, нормативні акти приймаються роботодавцем з урахуванням пропозицій, або за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації, або її представником.

Дистанційній роботі — бути

Ірина ЖИТКОВА, головред Експертус Кадри: «Експерти журналу «Кадровик-01» у пропозиціях до Трудового кодексу подали до Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення статтю, що регламентує дистанційну роботу. У результаті доопрацювання робоча група вирішила не робити окрему статтю, а доповнити статтю 33 «Зміст трудового договору» ТК нормою, що умови трудового договору можуть передбачати виконання працівником роботи дистанційно — поза приміщенням роботодавця за можливості віддаленого доступу до комунікаційних технологій».

Необгрунтовану відмову у прийнятті на роботу заборонено

Роботодавець має право вільного вибору серед кандидатів на робоче місце, але йому забороняється необгрунтована відмова у прийнятті на роботу: без будь-яких мотивів, обставин, які не стосуються кваліфікації працівника.

Такі зміни внесені до статті 29 «Відмова у прийнятті на роботу» ТК: її доповнено нормами, що забороняється відмова у прийнятті на роботу осіб, запрошених роботодавцем на роботу, молодих спеціалістів, які закінчили навчальний заклад та направлені до роботодавця. З останніми роботодавець зобов’язаний укласти трудовий договір.

На вимогу особи, якій відмовлено у прийнятті на роботу, така відмова має бути письмово обгрунтована.


Докладні роз’яснення новацій Трудового кодексу від учасників Робочої групи з доопрацювання проекту ТК — у кожному номері журналу «Кадровик-01» у 2016 році!

Замовити номери журналу, що вже вийшли друком, та передплатити «Кадровик-01» на наступний період, дуже легко: 

Не пропустіть щомісячні огляди змін від учасників Робочої групи:

№  04/2016
Доопрацювання проекту Трудового кодексу: підсумки березня

У березні робоча група з доопрацювання проекту Трудового кодексу розглянула питання оплати праці, охорони праці, професійної (службової) кар’єри, соціального діалогу

№ 03/2016
Відпустки, звільнення, робочий час у проекті Трудового кодексу

У фокусі — підсумки лютневих напрацювань Робочої групи з підготовки проекту Кодексу до другого читання. Розглянуто чимало важливих питань: призупинення та припинення трудових відносин, відсторонення від роботи, умови праці, робочий час і час відпочинку, відпустки

№ 02/2016
Доопрацювання проекту Трудового кодексу: підсумки січня

У центрі уваги — січневі напрацювання Робочої групи з підготовки проекту Кодексу до другого читання: доля трудових книжок, процедурні новели укладення строкових трудових договорів, тимчасове переведення працівника за його згодою до іншого роботодавця у разі простою

№ 01/2016
Проект Трудового кодексу України: доопрацювання триває

№ 12/2015
Проект Трудового кодексу: новації — на часі

Що зміниться у кадровій роботі з прийняттям Трудового кодексу України? Про які новації фахівцям кадрової справи варто знати найперше? Зробімо разом перші кроки на шляху до впровадження Трудового кодексу


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Новий текст проєкту Закону про працю від Уряду Дениса Шмигаля

Уряд під проводом Прем’єр-Міністра Дениса Шмигаля підготував оновлений проєкт нового Трудового кодексу - Закону про працю. Пропонуємо ознайомитися із текстом, що передали на узгодження до СПО профспілок
9785

Неоліберальний урядовий «Трудовий кодекс» - Закон «Про працю»: як зміниться кадрова робота у 2020 році

Трудовий договір — тільки письмовий, графік відпусток за — бажанням, 30 к. д. відпустки без збереження зарплати, додаткова угода про звільнення... Дізнайтеся, які ще новації заклав Уряд у проєкті Закону «Про працю», що має замінити КЗпП
105765

Проект Трудового кодексу: ще про деякі важливі зміни

Основним предметом обговорення Робочої групи з доопрацювання проекту Трудового кодексу у травні стали технічні коментарі, надані експертами Міжнародної організації праці. Тож розглянемо, яких ще змін зазнав Трудовий кодекс
5104

Новий проект Трудового кодексу України 2016

Трудовий кодекс України прийнято Верховною Радою у першому читанні 5 листопада 2015 року. Проект Трудового кодексу нині доопрацьовується Робочою групою Верховної Ради, до складу якої входять експерти журналу «Кадровик-01». Із текстом прийнятого за основу Парламентом проекту Трудового кодексу ви можете ознайомитися на нашому порталі
3555

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді